Aveflor a.s. (CZ)

Akutol® stop

ICD10:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

aerozol na skórę 1 poj. 60 ml 17,60 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.

Opis:

Opis
Wyrób medyczny zawiera: Methylene dimethyletherum, Dimethyletherum, Calcium alginate, Natrium alginate, Jojoba esters, Hippophae rhamnoides oil, Aloe vera, Calendula officinalis, Matricaria recutita, Menthol. Wyrób medyczny przeznaczony jest do opatrywania drobnych ran powierzchniowych skóry. Składnik aktywny tworzy nad raną mechaniczną warstwę proszku. Warstwa alginatu absorbuje ze zranionego miejsca krew i powstające wysięki, tworząc równocześnie chłodzący hydrożel, wspomagający proces gojenia. Wyciągi z rumianku pospolitego i nagietka lekarskiego dezynfekują ranę i działają przeciwzapalnie. Olej z rokitnika, aloe vera i wosk z jojoba wspomagają naturalne nawilżenie zranionego miejsca i przyspieszają proces gojenia. Przed użyciem mocno wstrząsnąć opakowaniem. Pojemnik trzymać pionowo dnem do dołu. Wyrób medyczny nanosić poprzez rozpylenie na dezynfekowane miejsce z odległości 15-20 cm od powierzchni ciała. Wyrób medyczny stosować w ilości odpowiadającej wielkości rany tak, aby nie spływał z opatrywanego miejsca. Rozpylając przez 2 sekundy nanieść około 1 g wyrobu, co wystarcza na opatrzenie około 5 cm˛ rany. W razie konieczności można zabieg powtórzyć po wcześniejszym delikatnym oczyszczeniu zranionego miejsca. W celu utrwalenia powstałego hydrożelu zastosować Akutol spray opatrunek elastyczny.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.