Lohmann & Rauscher

Suprasorb® C

Substancje czynne:

Emplastri collagenosa

Dostępne dawki:

opatrunek leczniczy 8x12x0,8 cm 1 szt. 62,68 100%
opatrunek leczniczy 6x8x0,8 cm 1 szt. 32,17 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - nie dotyczy
Nie dotyczy.

Opis:

Uwagi
Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik produktu.
Działanie i zastosowanie
Opatrunek kolagenowy posiada porowatą strukturę o bardzo dużej aktywności kapilarnej, a także ma zdolność wchłaniania płynu. W czasie tego czysto mechanicznego działania, w trakcie ciągłej absorpcji wydzielin z rany usuwane są martwice, bakterie i naloty włókninowe, przez co pobudzany jest proces ziarninowania skóry. Do zakładania na rany o większych, powierzchniowych ubytkach tkanki, np. na rany pooparzeniowe, operacyjne ubytki tkanki, owrzodzenia rozmaitego pochodzenia, rany głębokie jamy. Opatrunek należy stosować przede wszystkim, gdy stosowanie innych opatrunków nie przynosi postępu w leczeniu.
Skład
Opatrunek zawiera kolagen.
Sposób stosowania
Po dezynfekcji skóry i oczyszczeniu rany lub innych ubytków tkanki opatrunek kolagenowy przycinamy, odpowiednio dopasowując kształt i wielkość, następnie suchy nakładamy na ranę stroną, która w opakowaniu skierowana była do dołu. Jeżeli nie ma sączenia z rany lub jest ono niewielkie, to opatrunek przed założeniem na ranę zwilżamy roztworem soli fizjologicznej lub roztworem Singera. Lekki docisk pobudza kontakt z powierzchnią ubytku. Niewielkie fragmenty ran lub innych ubytków powinny także zostać przykryte. Opatrunek powinien na ranie zachować wilgotność. Możliwe jest stosowanie z innymi produktami do wilgotnego leczenia ran. Zmiana opatrunku i ponowne założenie opatrunku kolagenowego dokonywane jest zgodnie z potrzebami. W razie konieczności opatrunek można lekko zebrać przy pomocy roztworu soli fizjologicznej lub przy rozległych oparzeniach w kąpieli w wodzie bez dodatków, a następnie usunąć. Jeżeli lekarz nie zdecydował inaczej, to wielkość i kształt zakładanego opatrunku powinna odpowiadać wielkości i kształtowi rany. Na ranach świeżych opatrunek można pozostawić aż do wyleczenia.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.