Lohmann & Rauscher

Suprasorb® A+Ag

Substancje czynne:

Emplastri antimicrobiotica

Dostępne dawki:

opatrunek leczniczy 10x20 cm 1 szt. 33,80 100% 10,14 30% 1
opatrunek leczniczy 10x10 cm 1 szt. 17,83 100% 6,00 30% 1
1) Przewlekłe owrzodzenia. 

Ostrzeżenia:

Ciąża - nie dotyczy
Nie dotyczy.

Opis:

Uwagi
Opatrunek lub tamponadę stosować pod nadzorem fachowego personelu medycznego. Stan rany winien być oceniony a rana opracowana właściwie pod kontrolą fachowego personelu medycznego. Nie ma dostępnych danych na temat kompatybilności ze środkami leczniczymi stosowanymi miejscowo. Nie stosować w przypadkach nadwrażliwości na którykolwiek ze składników.
Działanie i zastosowanie
Przeciwbakteryjny opatrunek lub tamponada z alginianu wapnia ze srebrem. Obie postacie są miękkie, wygodne do nałożenia na ranę i cechują się wysoką zawartością kwasu mannuronowego. Impregnowane srebrem włókna alginianu wapnia w kontakcie z wysiękiem lub krwią formują żel, który pozwala utrzymać wilgotne środowisko rany. Srebro zawarte w opatrunku wykazuje działanie bakteriobójcze na liczne szczepy bakterii. Antybakteryjny opatrunek lub tamponada z alginianu wapnia ze srebrem są sterylizowane radiacyjnie i nie wolno ich resterylizować. Produkty są jałowe pod warunkiem, że opakowanie nie jest uszkodzone lub otwarte. Przeznaczone są wyłącznie do użytku jednorazowego. Opatrunek lub tamponada z alginianu wapnia ze srebrem zalecane są szczególnie w leczeniu ran zainfekowanych, lub krytycznie skolonizowanych: z dużym wysiękiem, powierzchownych, lub głębokich, tj.: odleżyny, owrzodzenia tętnicze, owrzodzenia żylne podudzi, owrzodzenia o etiologii cukrzycowej, rany pooperacyjne, zmiany grzybicze.
Skład
Przeciwbakteryjny opatrunek z alginianu wapnia i srebrem.
Sposób stosowania
Przygotowanie rany: oczyścić dokładnie ranę i skórę otaczającą zgodnie z lokalnie stosowaną procedurą. Dokładnie osuszyć otoczenie rany. Nałożenie opatrunku: wybrać właściwy rozmiar opatrunku w zależności od wielkości rany; umieścić opatrunek w wilgotnej ranie. Jeśli to konieczne opatrunek można zagiąć lub dociąć do kształtu i wielkości rany; do ran głębokich używać tamponady. Ranę należy wypełnić luźno tamponadą; w ranach zainfekowanych z niewielkim wysiękiem należy dodatkowo nasączyć opatrunek roztw. soli fizjologicznej (0,9 % NaCl); zabezpieczyć odpowiednim opatrunkiem wtórnym. Decyzję o zmianie opatrunku podejmuje lekarz prowadzący pacjenta podstawie oceny aktualnego stanu rany i postępu leczenia. W zależności od stopnia wysięku, opatrunek lub tamponada można pozostawić na ranie do maks. 7 dni. Usunąć opatrunek wtórny zgodnie z procedurą. Usunąć wszelkie niezżelowane pozostałości i wypłukać pozostałości żelu z rany przy pomocy roztworu fizjologicznego 0,9% NaCl, a następnie nałożyć nowy opatrunek.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.