Bionorica Polska Sp. z o.o.

Lunapret®

Dostępne dawki:

tabl. 250 mg+ 60 mg 20 szt. 20,12 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Preparat jest przeznaczony do stosowania w przypadku trudności w zasypianiu oraz niespokojnego snu.
Dawkowanie
Dawka dla młodzieży powyżej 12 rż., dorosłych i osób w podeszłym wieku wynosi zazwyczaj 2 tabl. przyjmowane na 1 h przed udaniem się na spoczynek. Tabl. należy popić niewielką ilością płynu. Jeśli to konieczne dawkę można zwiększyć do 3 tabl.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne (korzeń waleriany, szyszki chmielu) lub na dowolną substancję pomocniczą. Ze względu na niewystarczającą ilość badań klinicznych, produkt leczniczy nie powinien być stosowany u pacjentów z ostrą niewydolnością nerek lub z zaburzeniami czynności wątroby.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Nie są wymagane. Brak danych dotyczących wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu. Jednakże, nie jest zalecane stosowanie preparatu, bezpośrednio przed prowadzeniem pojazdów mechanicznych i obsługą urządzeń mechanicznych w ruchu.
Interakcje
Działanie preparatów zawierających korzeń waleriany nasilane jest przez jednocześnie spożywany alkohol. Dotychczas nie odnotowano interakcji z innymi lekami i innych rodzajów interakcji.
Ciąża i laktacja
Brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania preparatu w okresie ciąży. Brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania preparatu w okresie karmienia piersią. Stosowania preparatu w okresie ciąży i laktacji możliwe jest jedynie pod kontrolą lekarską.
Działania niepożądane
Brak potwierdzonych działań niepożądanych.
Przedawkowanie
Korzeń waleriany w dawce ok. 20 g może powodować objawy w postaci: zmęczenia, skurczów w obrębie jamy brzusznej, ucisku w obrębie klatki piersiowej, zawrotów głowy, drżenia rąk oraz rozszerzenia źrenicy. Objawy te są łagodne i zwykle przemijają w przeciągu 24 h. Dawka 20 g korzenia waleriany odpowiada ilości 16 tabl. preparatu.
Działanie
Dotychczas nie zostały potwierdzone dane farmakodynamiczne dla metanolowego wyciągu z korzenia waleriany i z szyszek chmielu, a poniższe dane dotyczą niektórych innych ekstraktów z korzenia waleriany sporządzonych na bazie mieszaniny etanolu z wodą w określonym zakresie stężeń oraz wody w określonym zakresie temperatur. Badania in vitro wskazują na wiązanie się ekstraktu z korzenia waleriany do następujących receptorów: GABA (kwasu gamma-aminomasłowego), adenozynowych, barbituranowych oraz benzodiazepinowych. Zarówno wodnoalkoholowe jak i wodne ekstrakty wykazują powinowactwo do receptorów GABA-A, jednak brak do tej pory powiązania z którymkolwiek ze składników ekstraktu z korzenia waleriany, do wiązania się z receptorami GABA-A. Zaobserwowano ilościowe i graficzne zmiany EEG w porównaniu do placebo i normalnego okołodobowego rytmu, skłonność zmniejszania obszarów α1 oraz β1, 4 h po przyjęciu leku.
Skład
1 tabl. powl. zawiera: suchy ekstrakt z korzenia waleriany (4-6:1) w połączeniu z nośnikami - w ilości 250 mg i suchy ekstrakt z szyszek chmielu (5-7:1) w połączeniu z nośnikami - w ilości 60 mg. Rozpuszczalnikiem użytym do ekstrakcji jest metanol 45% [m/m]. Nośnikami są maltodekstryna i krzemu dwutlenek koloidalny.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.