Medicofarma SA

Carbo Medicinalis MF

Substancje czynne:

Activated charcoal

Dostępne dawki:

tabl. 250 mg 20 szt. 6,49 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Biegunki i wzdęcia. W porozumieniu z lekarzem - zatrucia lekami lub innymi substancjami chemicznymi.
Dawkowanie
Dorośli i dzieci powyżej 12 lat. Wzdęcia: 4-5 tab. kilka razy/dobę, aż do ustąpienia objawów. Biegunka: 12-16 tabl. jednorazowo. Tabl. przed połknięciem należy rozkruszyć lub pogryźć. Najlepiej podawać w postaci wodnej papki przygotowanej z rozkruszonych tabl. W razie konieczności dawkę można powtarzać co kilka godzin. Zatrucia lekami lub innymi substancjami toksycznymi: jednorazowo podać 49-50 tabl. W przypadku ciężkich zatruć można podać jednorazowo do 100 g węgla leczniczego. W razie konieczności można powtarzać kilkakrotnie w ciągu doby. Dzieci powyżej 1 rż.: zatrucia lekami lub innymi substancjami toksycznymi: jednorazowo podać 49-50 tabl. W przypadku ciężkich zatruć można podać jednorazowo do 100 g węgla leczniczego. W razie konieczności można powtarzać kilkakrotnie w ciągu doby. Dzieci poniżej 1 rż: zatrucia lekami lub innymi substancjami toksycznymi: zwykle jednorazowo 1 g/kg mc. w postaci zawiesiny w wodzie. W razie konieczności można powtarzać co 4-6 h.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie stosować u osób nieprzytomnych, u których nie zabezpieczono dróg oddechowych.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Węgiel aktywny stwarza zagrożenie przy aspiracji do płuc, zwłaszcza w zatruciu lekami hamującymi ośrodkowy układ nerwowy lub wywołującymi drgawki. Przed jego podaniem chorych nieprzytomnych należy zabezpieczyć za pomocą intubacji. W leczeniu ostrych zatruć inne niezbędne leki należy podawać parenteralnie. Jeśli konieczne jest wywołanie wymiotów za pomocą leku doustnego, wymioty należy wywołać przed podaniem węgla. Węgiel aktywny należy podać 30-60 minut po ustaniu wymiotów. Nie stosować węgla aktywnego, jeśli niezbędne jest doustne podanie specyficznego antidotum, np. metioniny. Produkt należy stosować ostrożnie w przypadku zatrucia środkami wpływającymi na perystaltykę jelit (np. opioidami). Środki przeczyszczające należy stosować ostrożnie i tylko sporadycznie podczas leczenia produktem, gdyż ciężka i długotrwała biegunka może spowodować zaburzenia wodno-elektrolitowe. Węgiel aktywny jest mało skuteczny w zatruciu kwasem borowym, siarczanem żelaza i innymi związkami metali, DDT, cyjankami, litem, etanolem, metanolem, glikolem etylenowym, związkami nierozpuszczalnymi w wodzie, a także kwasami i zasadami nieorganicznymi. Pokarm zmniejsza zdolności adsorpcyjne węgla. Pacjenci przyjmujący produkt leczniczy przez 7 dni z powodu wzdęć lub 2 dni z powodu biegunki, u których pomimo leczenia utrzymują się objawy, powinni skontaktować się z lekarzem. Jeśli podczas leczenia biegunki wystąpi krew w stolcu lub gorączka, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Ze względu na zawartość sacharozy pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharozy-izomaltazy, nie powinni przyjmować produktu leczniczego. Ze względu na zawartość laktozy produkt leczniczy nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. W razie przyjęcia więcej niż 27 tabl./dobę, ilość zawartej w tabl. sacharozy przekracza 5 g/24 h; należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Nie należy stosować produktu leczniczego z innymi lekami podawanymi doustnie, ponieważ węgiel aktywny je adsorbuje i hamuje ich działanie. Po podaniu doustnym produkt leczniczy osłabia wchłanianie innych leków do krwiobiegu. Węgiel aktywny adsorbuje następujące substancje lecznicze: salicylany, barbiturany, benzodiazepiny, chlormetiazol, chlorochinę, chloropromazynę i inne pochodne fenotiazyny, klonidynę i inne leki stymulujące OUN, digoksynę, digitoksynę, ibuprofen, kwas mefenamowy, mianserynę, paracetamol, leki z grupy inhibitorów MAO, fenytoinę, propranolol i inne leki blokujące receptory β-adrenergiczne, chininę, teofilinę, zydowudynę. Leki należy stosować co najmniej 2 h przed przyjęciem lub po przyjęciu węgla aktywnego. W leczeniu ostrych zatruć inne niezbędne leki należy podawać parenteralnie.
Ciąża i laktacja
Brak jest wystarczających danych dotyczących stosowania węgla aktywnego u kobiet w ciąży. Dotychczas brak jest innych istotnych danych epidemiologicznych. Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania produktu leczniczego kobietom w ciąży lub karmiącym piersią. Jednakże, węgiel aktywny nie wchłania się z przewodu pokarmowego i jest nieczynny farmakologicznie. W związku z tym nie przewiduje się istotnego ryzyka w czasie podania w okresie ciąży lub laktacji. Należy uwzględnić działanie zapierające produktu leczniczego.
Działania niepożądane
Duże ilości węgla aktywnego, szczególnie po podaniu wielokrotnym, mogą spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, zaparcia. U dzieci mogą wystąpić wymioty. Opisywano przypadki aspiracji do płuc węgla aktywnego podanego doustnie. Produkt leczniczy może barwić stolec na czarno.
Przedawkowanie
Nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania. Teoretycznie, zażycie dużej ilości produktu leczniczego może spowodować ciężkie zaparcia. Należy wówczas zastosować środki przeczyszczające.
Działanie
Węgiel leczniczy jest lekiem o silnych właściwościach adsorbujących. Podany doustnie pokrywa błonę śluzową przewodu pokarmowego warstwą ochronną. Adsorbuje na swej powierzchni różne substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, w tym związki nasilające perystaltykę i powodujące biegunkę oraz zwiększające przenikanie wody do światła jelita, toksyny bakteryjne, bakterie, leki, gazy jelitowe, produkty gnilne i związki toksyczne. Adsorbując toksyczne substancje, węgiel aktywny zmniejsza lub zapobiega ich wchłonięciu z przewodu pokarmowego do krwiobiegu. Uniemożliwia także wtórne wchłanianie substancji wydalonych do jelit, np. z żółcią. Wykazuje także działanie zapierające.
Skład
1 tabl. zawiera 250 mg węgla aktywnego.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.