Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek SA

Juvit Multi

Substancje czynne:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

krople doustne [roztw.] 1 but. 10 ml 15,81 100%

Ostrzeżenia:

Opis:

Wskazania
Produkt stosuje się w zapobieganiu i leczeniu niedoborów wit. u niemowląt i dzieci: w stanach zwiększonego zapotrzebowania (okres intensywnego wzrostu, wzmożony wysiłek fizyczny, choroby przebiegające z podwyższoną temperaturą); przy niedostatecznej podaży wit. w pożywieniu (diety eliminacyjne, stany niedożywienia, okres wczesnowiosenny); w obniżonej ogólnej odporności na choroby infekcyjne; w okresie rekonwalescencji, zwłaszcza po leczeniu antybiotykami.
Dawkowanie
Jeżeli nie zalecono specjalnego dawkowania, zazwyczaj podaje się: niemowlętom: 3-5 kropli/dobę; dzieciom w wieku 1 roku do 6 lat: 6-7 kropli/dobę; dzieciom w wieku 7-14 lat: 8-9 kropli/dobę. Niemowlętom i małym dzieciom można podawać produkt w łyżce napoju lub z pokarmem.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Hiperwitaminoza A. Nie stosować w przypadku hiperkalcemii.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Nie należy przekraczać zalecanych dawek produktu. W przypadku kamicy nerkowej (także w wywiadzie) oraz w przypadku sarkoidozy produkt można stosować wyłącznie w porozumieniu z lekarzem i zgodnie z jego zaleceniami. Stosowanie jednocześnie z innymi produktami zawierającymi wit. A i/lub D powinno odbywać się wyłącznie na zlecenie lekarskie i zgodnie z dawkowaniem ustalonym przez lekarza. Produkt leczniczy nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Jednoczesne podawanie kolestyraminy, oleju parafinowego, kolestypolu (leki zmniejszające wchłanianie tłuszczów) zmniejsza wchłanianie wit. A, D i E. Wchłanianie wit. A jest zmniejszone podczas podawania neomycyny, zaś wit. D u pacjentów przyjmujących leki przeciwdrgawkowe i barbiturany. Jednoczesne stosowanie preparatów żelaza osłabia działanie wit. E. Należy zachować kilkugodz. odstęp między przyjmowaniem produktu leczniczego i preparatów żelaza.
Ciąża i laktacja
W okresie ciąży nie należy przekraczać zalecanych dawek wit., szczególnie wit. A, która w dużych dawkach ma działanie teratogenne. Produkt może być stosowany w czasie ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym ryzykiem dla płodu. W okresie karmienia piersią nie należy przekraczać zalecanych dawek wit., szczególnie wit. A, która w dużych dawkach ma działanie teratogenne.
Działania niepożądane
Podczas stosowania zalecanych dawek nie obserwowano występowania działań niepożądanych.
Przedawkowanie
Zbyt duże dawki mogą wywołać objawy przedawkowania. Należą do nich łagodne objawy niepożądane ze strony układu pokarmowego (nudności, biegunka). Po długotrwałym podawaniu zbyt dużych dawek mogą wystąpić objawy hiperwitaminozy A i D oraz hiperkalcemii (podwyższone stężenie wapnia we krwi). W przypadku przedawkowania należy natychmiast odstawić produkt i zastosować leczenie objawowe.
Działanie
Jako produkt wielowitaminowy, produkt leczniczy wykazuje skojarzone działanie poszczególnych składników. Zawarte w produkcie wit. C i E uczestniczą w przemianach węglowodanów, tłuszczów i białek. Wit. C wzmacnia ściany naczyń krwionośnych, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju chrząstki, kości i zębów. Wit. E wpływa na układ krwionośny, czynność układu nerwowego i mięśni. Wit. A odgrywa istotną rolę w procesie widzenia, jest niezbędna w procesie wzrostu, a także w budowie i czynności nabłonka skóry oraz błony śluzowej. Wit. D reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową ustroju i utrzymuje równowagę dynamiczną pierwiastków, będących głównymi składnikami mineralnymi kości. Wit. z grupy B oraz wit. PP są koenzymami wielu enzymów biorących udział w różnorodnych przemianach komórkowych. Ich niedobór wywołuje zaburzenia wzrostu, zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej i skóry, upośledza proces widzenia zmierzchowego oraz może powodować zapalenia wielonerwowe.
Skład
1 ml kropli zawiera: 5000 j.m. retynolu palmitynianu (wit. A), 1000 j.m cholekalcyferolu (wit. D3), 4,0 mg all-rac-α-tokoferylu octan (wit. E), 2,0 mg tiaminy chlorowodorku (wit. B1), 0,8 mg ryboflawiny sodu fosforanu (wit. B2), 4,0 mg pirydoksyny chlorowodorku (wit. B6), 30 mg nikotynamidu (wit. PP), 10 mg deksopantenolu, 100 mg kwasu askorbowego (wit. C). 1 ml roztw. odpowiada oko.o 27 kroplom.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.