Bonimed Laboratorium Medycyny Naturalnej

Nefrobonisol

Substancje czynne:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

płyn doust. 1 but. 40 g 15,00 100%
płyn doust. 1 but. 100 mg 20 ,00 100%

Ostrzeżenia:

Opis:

Wskazania
Preparat jest tradycyjnie stosowanym jako środek moczopędny. Preparat może być stosowany pomocniczo w łagodnych stanach zapalnych dróg moczowych oraz w piasku nerkowym.
Dawkowanie
Dorośli i młodzież od 12 rż.: stosować 1-3x/dzień w zależności od nasilenia objawów chorobowych po 2,5 ml leku (do kieliszka wody nalać ok. 1 małej łyżeczki preparatu). Czas stosowania. Stosować przez okres 2-4 tyg., dłuższe stosowanie jest możliwe po konsultacji z lekarzem. Jeśli podczas stosowania produktu objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni lub nasilają się, należy skonsultować się z lekarzem.
Uwagi
Podawać doustnie. Przed użyciem wstrząsnąć. Podczas stosowania leku podawać zwiększoną ilość płynów.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne, lub na rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae, dawniej złożonych Compositae). Nie zaleca się stosowania leku przy obrzękach spowodowanych niewydolnością serca lub nerek.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Lek zawiera do 55 % (V/V) etanolu (alkoholu), czyli do 1,11 g w jednej dawce (2,5 ml), co odpowiada 28 ml piwa (5 % obj.) lub 11,5 ml wina (12 % obj.) na dawkę. Zastosowanie leku jest szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową. Zawartość alkoholu należy uwzględnić przed zastosowaniem u dzieci i osób z grup wysokiego ryzyka jak np. pacjentów z chorobami wątroby lub padaczką. Ze względu na zawartość alkoholu nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią. Jeśli wystąpią takie objawy jak gorączka, bolesne oddawanie moczu, skurcze lub obecność krwi w moczu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jeśli objawy choroby podczas stosowania leku utrzymują się dłużej niż 1 tydz. , należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania syntetycznych leków moczopędnych bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą. Ze względu na zawartość alkoholu oraz brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat. Brak danych na temat wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Ze względu na zawartość alkoholu nie przekraczać zalecanych dawek leku, ponieważ przedawkowanie produktu powoduje upośledzenie zdolności psychofizycznych, zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych.
Interakcje
Długotrwałe stosowanie leku może spowodować nadmierną utratę jonów potasowych. Może to spowodować nasilenie działania glikozydów kardenolidowych i leków przeciwarytmicznych.
Ciąża i laktacja
Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią. Nie ustalono wpływu leku na płodność.
Działania niepożądane
U osób nadwrażliwych na rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae, dawniej złożonych Compositae) mogą wystąpić reakcje w postaci wysypki. W takim przypadku należy zaprzestać stosowania produktu leczniczego. W przypadku wystąpienia innych objawów niepożądanych należy poinformować o nich lekarza.
Przedawkowanie
Produkt leczniczy zawiera 1,11 g alkoholu w jednej dawce (2,5 ml) co odpowiada 28 ml piwa lub 11,5 ml wina. Przy bardzo dużym przekroczeniu tej dawki mogą wystąpić objawy nadużycia alkoholu oraz nudności i podrażnienie przewodu pokarmowego.
Skład
Skład na 100 g: nalewka z ziela nawłoci (Solidaginis Virgaureare herbae tinctura) 20 g, nalewka z ziela skrzypu(Equiseti herbae tinctura) 20 g, sok z liścia brzozy (Betulae folii succus) 20 g, sok z ziela pokrzywy (Urticae herbae succus.) 15 g, sok z korzenia mniszka (Taraxaci radicis succus) 15 g, sok z ziela krwawnika (Millefoli herbae succus) 10 g. Preparat zawiera 45 - 55% etanolu.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.