Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o.

Vicks VapoRub

Dostępne dawki:

maść 1 op. 50 g 21,28 100%
maść 1 op. 100 g 34,79 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Produkt leczniczy jest maścią stosowaną w objawach podrażnień i stanów zapalnych błony śluzowej nosa i gardła (np. w przebiegu przeziębień): kaszlu, katarze z obrzękiem błon śluzowych nosa i uczuciem utrudnienia oddychania ("zatkanego nosa").
Dawkowanie
Maść do nacierania klatki piersiowej i pleców oraz do inhalacji składników lotnych. Wcierać odpowiednią ilość maści we wskazane miejsca i powtarzać 2-3x/dobę, jeśli potrzeba. Lekkie ubranie sprzyja skuteczniejszej inhalacji parujących składników lotnych. Dorośli i dzieci >12 lat: 1 łyżeczkę nakładać na klatkę piersiową i plecy 2-4x/dobę. Dzieci 5-12 lat: połowę łyżeczki nakładać na klatkę piersiową i plecy 2-3x/dobę. Dzieci poniżej 5 lat: nie jest zalecane stosowanie leku w tej grupie wiekowej.
Uwagi
Dorośli i dzieci >12 lat: wcierać preparat dokładnie w skórę klatki piersiowej i pleców; przykryć całą powierzchnię ciepłą tkaniną, dla lepszego efektu (nie stosować tworzyw utrudniających parowanie); używać lekkich ubrań w celu skuteczniejszej inhalacji. Dzieci 5-12 lat: nakładać preparat delikatnie na klatkę piersiową i plecy; wcierać delikatnie; używać lekkich ubrań w celu skuteczniejszej inhalacji.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku. Czynna astma oskrzelowa lub inne choroby dróg oddechowych oraz stwierdzona nadwrażliwość dróg oddechowych.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Pacjenci z następujących grup powinni stosować lek ze szczególna ostrożnością: pacjenci z reakcją nadwrażliwości na perfumy i rozpuszczalniki; pacjenci cierpiący na epilepsje i u których występują drgawki; pacjenci cierpiący na astmę oskrzelową i inne choroby dróg oddechowych oraz stwierdzoną nadwrażliwość dróg oddechowych. Nie połykać!!! Nie stosować na uszkodzoną skórę, skaleczenia i błony śluzowe. Nie połykać i nie nakładać bezpośrednio do nosa, oczu, jamy ustnej lub na twarz lub szyję.Chronić oczy. Tylko do użytku zewnętrznego. Produkt nie jest przeznaczony do sporządzania inhalacji z parą wodną. Preparat nie wywołuje wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługę maszyn.
Interakcje
Nie obserwowano. Należy jednak wziąć pod uwagę, że wchłonięcie składników maści może spowodować obniżenie poziomu we krwi innych, równocześnie stosowanych leków.
Ciąża i laktacja
Produktu leczniczego nie należy stosować w czasie ciąży bez konsultacji z lekarzem. Produkt leczniczy nie powinien być stosowany na klatkę piersiową matek karmiących piersią ze względu na ryzyko wystąpienia bezdechu u dziecka.
Działania niepożądane
Reakcje miejscowe: zaczerwienienia, podrażnienia skóry i oczu (podczas inhalacji), alergiczne zapalenie skóry, reakcje miejscowe spowodowane nadwrażliwością na składniki leku. Podrażnienia lub reakcje alergiczne są zwykle łagodne i występują rzadko. W takich przypadkach należy przerwać stosowanie preparatu, usunąć pozostałości ręcznikiem papierowym i podjąć właściwe leczenie dla reakcji skórnych. Reakcje ogólnoustrojowe: ogólnoustrojowe reakcje toksyczne wynikające z przedawkowania leku rozpatrywane są jako nieprawdopodobne. Jeśli lek stosowany jest zgodnie z zalecaną drogą podania, ekspozycja ogólnoustrojowa na działanie leku jest niska i nie obserwuje się żadnych działań niepożądanych z nią związanych. Niewłaściwe zastosowanie: szerokie dane z zakresu działań niepożądanych pokazują, że żadne efekty niepożądane nie były odnotowane w większości incydentów przypadkowego połknięcia produktu. W tych przypadkach, gdzie symptomy zostały odnotowane, większość z nich nie była poważna i nie była rozpatrywana jako klinicznie znacząca. Dalsze dane dostarczane są ze źródeł literaturowych. Symptomy przedawkowania poprzez połknięcie (przypadkowe lub umyślne niewłaściwe przyjęcie) są głównie związane z kamforą i dotyczą zaburzeń żołądkowo-jelitowych tj. mdłości, wymioty, biegunka. W przypadku znacznego przedawkowanie kamfory odnotowano w literaturze reakcje centralnego układu nerwowego, tj. ataksja, drgawki i konwulsje. Klinicznie znacząca toksyczność kamfory nie była odnotowana poniżej 30 mg/kg mc. i jest rzadko spotykana poniżej 50 mg/kg mc.
Przedawkowanie
Przedawkowanie może powodować podrażnienie skóry. Ogólnoustrojowe reakcje toksyczne wynikające z przedawkowania leku zdarzają się bardzo rzadko. Połknięcie maści może powodować objawy ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty i biegunka. Leczenie powinno mieć charakter objawowy. Po przypadkowym spożyciu znaczącej ilości maści obserwowano ostre zatrucia z objawami nudności, wymiotów, bólu brzucha, bólu i zawrotów głowy, uderzeń gorąca, drgawek a w ciężkich przypadkach porażenia oddychania i śpiączki. Należy wówczas jak najwcześniej zastosować płukanie żołądka (do godziny), podać węgiel i stosować aspirację. Pacjenci z ciężkimi objawami zatrucia ze strony układu pokarmowego lub z objawami neurologicznymi powinni być poddani obserwacji oraz leczeniu objawowemu, jeśli będzie taka potrzeba. Nie należy wywoływać wymiotów.
Działanie
Główne składniki aktywne to terpenowe olejki eteryczne: kamfora, lewomentol, olejek eukaliptusowy i olejek terpentynowy. Te olejki eteryczne znajdują się w użyciu terapeutycznym od czasów starożytnych, a produkt dostępny jest na rynkach na całym świecie od ponad 40 lat. Kamfora, olejek eukaliptusowy i olejek terpentynowy działają zewnętrznie jako środki do nacierania i mają szerokie zastosowanie w preparatach na kaszel i przeziębienie. Mentol, używany do łagodzenia objawów przeziębienia przez inhalację lub jako maść, działa miejscowo poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych powodując odczucie zimna oraz działając łagodnie znieczulająco.
Skład
2,75 (%w/w) levomentol, 5,00 (%w/w) kamfora, 1,50 (%w/w) olejek eukaliptusowy, 5,00 (%w/w) olejek terpentynowy.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.