Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek SA

Vitaminum A 2000 + D3 400 Hasco

Substancje czynne:

Colecalciferol Retinol

Dostępne dawki:

kaps. miękkie 2000 j.m.+ 400 j.m. 50 szt. 5,56 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Zapobieganie niedoborom wit. A i D3. Wskazane u osób krótko przebywających na słońcu.
Dawkowanie
Profilaktycznie: 1-2 kaps./dobę podczas posiłku.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, zwłaszcza na olej arachidowy, orzeszki ziemne lub soję. Ponadto nie należy stosować produktu leczniczego: w stanach hiperwitaminozy A lub D, w połączeniu z innymi lekami zawierającymi wit. A lub D, w przypadkach nadmiernego stężenia wapnia we krwi, nadmiernego wydalania wapnia z moczem oraz kamicy wapniowej, u osób unieruchomionych.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Nie podawać w dużych dawkach w chorobach wątroby (marskość wątroby, wirusowe zapalenie wątroby). Wchłanianie jest zmniejszone w przypadkach zaburzenia wchłaniania tłuszczów oraz małej podaży białka. Produkt leczniczy może powodować reakcje alergiczne z uwagi na obecność barwników azowych. Produkt leczniczy nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Wchłanianie wit. A z przewodu pokarmowego jest zmniejszone w obecności neomycyny, cholestyraminy i ciekłej parafiny. Leki tiazydowe zwiększają możliwość hiperkalcemii. Leki przeciwpadaczkowe, ryfampicyna i cholestyramina osłabiają działanie wit. D. Ostrożnie stosować razem z glikozydami naparstnicy, lekami przeczyszczającymi lub sukralfatem.
Ciąża i laktacja
Dzienna dawka wit. A nie powinna przekraczać 5000 j.m., natomiast wit. D nie powinna być większa niż 400 j.m. W trakcie kuracji nie należy spożywać nadmiernych ilości pokarmów bogatych w wit. A (np. wątroby), gdyż może to prowadzić do przedawkowania leku, co może być niebezpieczne dla płodu. Wit. A przenika do mleka kobiecego. W większych dawkach produkt leczniczy może powodować objawy przedawkowania u dziecka. Wit. D tylko w niewielkim stopniu przenika do mleka kobiecego, jednak farmakologiczne dawki preparatu wit. D stosowane podczas leczenia matki karmiącej piersią mogą wywoływać u dziecka hiperkalcemię.
Działania niepożądane
Produkt leczniczy stosowany zgodnie z zalecanym dawkowaniem jest na ogół dobrze tolerowany.
Przedawkowanie
Dawkowanie niezgodne z zaleceniami może doprowadzić do wystąpienia objawów przedawkowania wit. A lub D, tj.: uczucia zmęczenia, drażliwości, zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego (wymioty, brak łaknienia, nudności, biegunka), zmian skórnych, niedokrwistości, bólu głowy, zaburzeń gospodarki wapniowej, bólów kostno-stawowych i wielomoczu. W przypadku wystąpienia ww. objawów należy odstawić produkt.
Działanie
Wit. A odgrywa istotną rolę w procesie widzenia (zapewnia prawidłowe funkcjonowanie siatkówki), jest niezbędna do wzrostu, regeneracji, różnicowania się i czynności nabłonka skóry i błony śluzowej. Bierze udział w kostnieniu i tworzeniu struktury kości, a także w procesie reprodukcji oraz rozwoju embrionalnym. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na wit. A waha się w zakresie 3000 - 5000 j.m. Niedobór w pierwszym okresie objawia się utratą zdolności do kolorowego widzenia i zmierzchowej adaptacji oka. Potem następują zaburzenia procesu rogowacenia nabłonka, zanik błon śluzowych, w tkance kostnej następuje zmniejszenie ilości wapnia i zahamowanie wzrostu. W przypadku niedoboru wit. A u kobiet w ciąży, obserwuje się defekty u noworodków. Wit. D (cholekalciferol) jest bioregulatorem przemian wapnia i fosforu w organizmie, odpowiedzialnym za utrzymanie stanu równowagi między tymi dwoma pierwiastkami - głównymi składnikami budulcowymi kośćca. Naturalne produkty spożywcze zawierają niewiele tej wit. (głównie w postaci prowitaminy) i nawet w prawidłowej diecie jej zawartość jest niska. Cholekalciferol powstaje również w skórze pod wpływem promieni UVB światła słonecznego. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego człowieka na tę wit. waha się w zakresie 200 – 400 j.m. Niedobór wit. D prowadzi do osteomalacji oraz osteoporozy.
Skład
1 kaps. zawiera 2000 j.m. wit. A (retynolu palmitianu), 400 j.m. wit. D3 (cholekalciferolu).

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.