Novascon Pharmaceuticals Sp. z o.o.

Salhydron

Substancje czynne:

BRAK DANYCH

ICD10:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

płyn doust. [prosz. do przyg. roztw.] 10 sasz. 15,81 100%
płyn doust. [prosz. do przyg. roztw.] 20 sasz. 25,91 100%

Ostrzeżenia:

Opis:

Dawkowanie
W zależności od stopnia odwodnienia organizmu, preparat należy podawać wg wskazań lekarza. Ilość, dawka dobowa oraz okres stosowania preparatu zależy od wieku, masy ciała oraz fazy nawadniania. W przypadku postępowania profilaktycznego tj. zanim dojdzie do odwodnienia, preparat należy stosować wg zaleceń fazy nawadniania podtrzymującego. Dzieci: waga do 8 kg (wiek do 6 m-cy). Faza nawadniania: 2 sasz. podawać w ciągu 3-4 h; Faza podtrzymująca nawadnianie (pow. 4 h): 1 saszetka (rozpuszczona w 200 ml wody) podawać 100 ml po każdych wymiotach lub biegunkowym stolcu. Dzieci: waga 8-12 kg. faza nawadniania: 3 sasz. podawać w ciągu 3-4 h. Faza podtrzymująca nawadnianie (pow. 4 h): 1 sasz. (rozpuszczona w 200 ml wody) podawać 100 ml po każdych wymiotach lub biegunkowym stolcu. Dzieci: waga 12-15 kg (wiek: 1-2 lata). faza nawadniania: 4 sasz. podawać w ciągu 3-4 h. Faza podtrzymująca nawadnianie (pow. 4 h): 1 sasz.rozpuszczona w 200 ml wody podawać po każdych wymiotach i biegunkowym stolcu. Dzieci: waga powyżej 15 kg (wiek: od 2 lat). Faza nawadniania: 6 sasz. podawać w ciągu 3-4 h. Faza podtrzymująca nawadnianie (pow. 4 h): 1 sasz.rozpuszczona w 200 ml wody podawać po każdych wymiotach i biegunkowym stolcu. Osoby dorosłe. Faza nawadniania: 3-8 sasz. podawać w ciągu 3-4 h. Faza podtrzymująca nawadnianie (pow. 4 h): 1 sasz.rozpuszczona w 200 ml wody podawać po każdych wymiotach i biegunkowym stolcu. Zawartość saszetki należy rozpuścić w 200 ml ciepłej, przegotowanej wody. Niemowlętom i małym dzieciom płyn można podawać w butelce ze smoczkiem. Roztworu nie należy dosładzać. Przed podaniem schłodzić. Podawać małymi porcjami.
Uwagi
Preparat jest przyjmowany tylko pod nadzorem lekarza. Preparat może stanowić zagrożenie dla zdrowia, jeżeli jest spożywany przez osoby, u których nie stwierdzono zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej organizmu lub brak jest wskazań lekarskich wynikających z przeznaczenia produktu.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Nie należy przekraczać porcji proponowanej do spożycia. Preparat jest niekompletnym środkiem spożywczym i nie należy go stosować jako jedynego źródła pożywienia. Preparatu nie należy stosować w przypadku niedrożności jelit lub wstrząsu hemodynamicznego ani u osób, u których nie występuje ryzyko odwodnienia organizmu.
Działanie i zastosowanie
Doustny płyn nawadniający o smaku pomarańczowym, przeznaczony dla niemowląt, dzieci i osób dorosłych. Posiada skład zgodny z najnowszymi zaleceniami ESPGHAN. Skutecznie nawadnia przywracając równowagę wodno-elektrolitową organizmu. Zmniejsza ryzyko wystąpienia groźnych następstw biegunek i wymiotów. Uzupełnia w organizmie składniki mineralne i glukozę. Preparat o zmniejszonej osmolarności (hipotoniczny), którego skład został opracowany zgodnie z zaleceniami Europejskiego Towarzystwa Gastroeneterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (ESPGHAN). Uzupełnia płyny i składniki mineralne w przypadku zaburzeń równowagi wodno-elektrolitowej, które mogą wystąpić w organizmie, zwłaszcza podczas biegunki o różnej etiologii (np. biegunka poantybiotykowa, podróżnych itp.), wymiotów różnego pochodzenia (np. zatrucia pokarmowe, choroba lokomocyjna, wymioty kobiet ciężarnych itp.), a także jako uzupełnienie niedoborów wodno-elektrolitowych (np.: w okresie upałów, w okresie podróży, w trakcie intensywnego wysiłku fizycznego, w trakcie diety odchudzającej). Glukoza wpływa na właściwą pracę narządów wewnętrznych co odgrywa rolę w utrzymaniu prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej a także właściwego ciśnienia osmotycznego w przestrzeniach wodnych. Chlorki oraz jony sodu posiadające zdolność wiązania wody wpływają na prawidłową objętość osocza, z kolei potas będący bardzo ważnym kationem płynów wewnątrzkomórkowych, wpływa na odpowiedni poziom wody w komórkach oraz równowagę kwasowo-zasadową. Poprzez wpływ na ciśnienie osmotyczne sód i potas pozwalają regulować właściwe przemieszczanie się wody w organizmie. Mianowicie utrzymują właściwy poziom wody w komórkach. Cytryniany znajdujące się w preparacie odpowiadają za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej. Chlorki utrzymują prawidłowe pH płynów ustrojowych. Wszystkie te odpowiednio i precyzyjnie dobrane składniki w preparacie wspólnie wspomagają prawidłową gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu.
Skład
100 ml gotowego płynu zawiera 1,75 g węglowodanów, w tym 1,45 g glukozy i 0,30 g maltodekstryny; 0,14 g sodu, 018 g chlorków, 0,08 g potasu i 0,57 cytrynianów. Wartość energetyczna 100 ml gotowego płynu - 7 kcal. Osmolarność roztworu 234.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.