Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej Hasco-Lek SA

Krople uspokajające

Substancje czynne:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

krople 1 op. 35 g 7,26 100%

Ostrzeżenia:

Opis:

Wskazania
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany w stanach napięcia nerwowego i niepokoju oraz w okresowych trudnościach w zasypianiu.
Dawkowanie
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat. W stanach napięcia nerwowego i niepokoju: 5 ml (1 łyżeczka, co odpowiada ok. 120 kropli) 1-3x/dobę. W przypadku okresowych trudności w zasypianiu: 5-10 ml (1-2 łyżeczki, co odpowiada 120-240 kropli) w czasie 30-60 minut przed udaniem się na spoczynek. Dzieci. Nie stosować produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 7 dni podczas stosowania produktu, należy skontaktować się z lekarzem.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Po przyjęciu produktu należy unikać bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne i/lub naświetlania promieniami UV (np. solarium). Wyciągi z korzenia arcydzięgla zawierają furanokumaryny (psoralen), które indukują reakcje nadwrażliwości skóry na światło (fotoalergia) i mogą nasilać działanie rakotwórcze światła słonecznego. Przy ekspozycji na światło słoneczne lub przy naświetlaniu promieniami UV, w czasie stosowania preparatów zawierających wyciągi z korzenia arcydzięgla, mogą występować stany zapalne skóry. Produkt zawiera do 57% etanolu (tj. w 1 ml do 0,45 g czystego etanolu). 5 ml produktu zawiera etanol w ilości odpowiadającej około 23,8 ml wina o zawartości 12% (V/V) alkoholu lub około 57,0 ml piwa o zawartości 5% (V/V) alkoholu. Należy wziąć to pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i młodzieży oraz u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką. Nie należy stosować produktu u osób z chorobą alkoholową. Alkohol zawarty w leku może zmieniać działania innych leków. Ze względu na brak danych klinicznych i zawartość etanolu nie zaleca się stosowania produktu leczniczego u dzieci w wieku poniżej 12 lat. 1 ml produktu zawiera 0,45 g czystego etanolu. Ze względu na zawartość etanolu produkt może niekorzystnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji produktu leczniczego z innymi lekami. Nie zaleca się łączenia produktu leczniczego z syntetycznymi lekami o działaniu uspokajającym. Ze względu na depresyjny wpływ na OUN nie należy łączyć produktu leczniczego z opiatami. Należy również unikać stosowania łącznie z lekami przeciwhistaminowymi ze względu na zwiększone ryzyko zaburzeń koncentracji i możliwość wystąpienia zawrotów głowy. Ze względu na zawartość kumaryny może dojść do nasilenia działania leków przeciwzakrzepowych.
Ciąża i laktacja
Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego w okresie ciąży i karmienia piersią. Brak danych dotyczących wpływu leku na płodność.
Działania niepożądane
Zaburzenia układu immunologicznego: (nieznana) reakcje alergiczne. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (nieznana) nadwrażliwość skóry na światło słoneczne. Zaburzenia żołądka i jelit: (nieznana) nudności, skurczowe bóle brzucha.
Przedawkowanie
Nie zgłoszono przypadków przedawkowania produktu leczniczego. Po przyjęciu dawki zawierającej powyżej 20 g korzenia kozłka opisano zmęczenie, skurcze brzucha, ucisk w klatce piersiowej, zawroty głowy, drżenie rąk i rozszerzenie źrenic. Objawy zatrucia ustąpiły samoistnie w ciągu 24 h. W przypadku przedawkowania leku mogą wystąpić zaburzenia gastryczne (nudności, skurcze, podrażnienia) oraz senność.
Działanie
Produkt leczniczy stosowany tradycyjnie.
Skład
1 ml kropli (co odpowiada 0,965 g) zawiera 1 ml wyciągu płynnego (1:2) z Valeriana officinalis L., radix (korzeń kozłka)/Melissa officinalis L., herba (ziele melisy) Archangelica officinalis Hoffm., radix (korzeń arcydzięgla)/Humulus lupulus L., flos (szyszka chmielu)/Lavandula officinalis Chaix., flos (kwiat lawendy) (25/25/20/15/15). Rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 60% (V/V).

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.