OM Pharma S.A.

Broncho-Vaxom® dla dzieci

Substancje czynne:

Bacterial lysate

Dostępne dawki:

zaw. doust. [granulat] 3,5 mg 30 sasz. 85,17 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - nie dotyczy
Nie dotyczy.

Opis:

Wskazania
Zapobieganie nawracającym zakażeniom dróg oddechowych. Leczenie wspomagające ostrych zakażeń dróg oddechowych.
Dawkowanie
Należy stosować u dzieci w wieku od 6 m-cy, doust. Zapobieganie nawracającym zakażeniom dróg oddechowych. Lek dla dzieci zaleca się stosować przez 3 kolejne m-ce według schematu: 1 sasz./dobę, na czczo przez 10 kolejnych dni w m-cu przez 3 m-ce. Leczenie wspomagające ostrych zakażeń dróg oddechowych. 1 sasz./dobę, na czczo do czasu ustąpienia objawów zakażenia, ale przez co najmniej 10 dni. Lek dla dzieci jest produktem wspomagającym terapię przeciwbakteryjną. Najkorzystniej jest rozpocząć stosowanie produktu leczniczego dla dzieci jednocześnie z rozpoczęciem antybiotykoterapii.
Uwagi
Zawartość sasz. wsypać do szklanki z sokiem owocowym, mlekiem lub wodą i wypić. Stosować na czczo.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub którykolwiek ze składników.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Na podstawie dostępnej wiedzy nie zaleca się podawania tego produktu dzieciom w wieku poniżej 6 m-cy ze względu na niedojrzałość ich układu immunologicznego.
Interakcje
Dotychczas nie stwierdzono żadnych interakcji pomiędzy produktem, a innymi lekami.
Ciąża i laktacja
Nie ma zastosowania, ponieważ produkt jest przeznaczony do stosowania u dzieci.
Działania niepożądane
W trakcie prowadzenia badań klinicznych częstość występowania działań niepożądanych wynosiła 3-4%. Najczęściej zgłaszano zaburzenia żołądkowo-jelitowe (nudności, bóle głowy, wymioty), reakcje skórne (wysypka, pokrzywka), zaburzenia układu oddechowego (kaszel, duszność, astma) a także objawy ogólnoustrojowe (gorączka, zmęczenie, reakcje alergiczne). W przypadku utrzymywania się zaburzenia żołądkowo-jelitowego, produkt należy odstawić. W przypadku długotrwałego utrzymywania się reakcji skórnych i zaburzenia układu oddechowego należy również przerwać stosowanie produktu, ponieważ te reakcje mogą mieć podłoże alergiczne.
Przedawkowanie
Dotychczas nie opisano żadnego przypadku przedawkowania.
Działanie
W badaniach prowadzonych na zwierzętach wykazano, że substancja czynna tego produktu powoduje zwiększenie odporności wobec doświadczalnie wywołanych zakażeń, stymulując makrofagów i limfocytów B, a także zwiększenie wydzielania immunoglobulin przez komórki błon śluzowych dróg oddechowych.
Skład
1 dawka zawiera 3,5 mg lizatu bakteryjnego z następujących szczepów: Haemophilus influenzae, Diplococcus pneumoniae, Klebsiella pneumoniae i ozaenae, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes i viridans, Neisseria catarrhalis.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.