Bausch Health

Oxycort® A

ICD10:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

maść do oczu (10 mg+ 10 mg)/g 1 tuba 3 g 20,63 100%

Ostrzeżenia:

Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria D
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria D
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria D
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Ostre i przewlekłe zakażenia bakteryjne brzegów powiek; stany zapalne twardówki i tęczówki. Laryngolog może zalecić zastosowanie tej maści w stanach zapalnych ucha zewnętrznego.
Dawkowanie
Niewielką ilość maści wycisnąć bezpośrednio z tuby 1-3x/dobę do worka spojówkowego lub na brzegi powiek. Produkt przeznaczony jest do stosowania miejscowego do oka. W przypadku stanów zapalnych ucha zewnętrznego, produkt może być także stosowany miejscowo do ucha.
Uwagi
W czasie stosowania maści należy uważać by nie dotykać końcówką tuby do oka, powieki ani żadnej innej powierzchni, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie zawartości tuby.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne, tetracykliny lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; ostre zapalenie spojówek, jaskra pierwotna, schorzenia rogówki połączone z ubytkami nabłonka; choroby wirusowe: opryszczka, ospa wietrzna, wirusowe zapalenie rogówki; choroby wywołane grzybami lub prątkami gruźlicy.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Hydrokortyzon: długotrwałe stosowanie kortykosteroidów może prowadzić do zwiększenia ciśnienia wewnątrzgałkowego, jaskry, uszkodzenia nerwu wzrokowego i zaćmy podtorebkowej, dlatego po około 10 dniach leczenia należy skontrolować ciśnienie w gałce ocznej oraz przezierność soczewki. Oksytetracyklina: długotrwałe miejscowe stosowanie antybiotyków może prowadzić do rozwoju grzybów i bakterii (Pseudomonas sp., Proteus spp.) opornych na antybiotyk zawarty w maści. Produkt nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Należy jednak pamiętać, że bezpośrednio po podaniu produktu leczniczego może nastąpić chwilowe zaburzenie widzenia, dlatego należy poinstruować pacjentów, aby do momentu całkowitego ustąpienia tych objawów nie prowadzili pojazdów ani obsługiwali maszyn.
Interakcje
Nie stwierdzono przy miejscowym stosowaniu. Jeśli produkt leczniczy jest stosowany jednocześnie z innymi maściami lub kroplami do oczu, należy zachować co najmniej 15-minutowy odstęp pomiędzy podaniem stosowanych leków. Maści do oczu powinny być zawsze zastosowane jako ostatnie. Spodziewane jest, że jednoczesne podawanie inhibitorów CYP3A, w tym produktów zawierających kobicystat, zwiększy ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych. Należy unikać łączenia leków, chyba że korzyść przewyższa zwiększone ryzyko ogólnoustrojowych działań niepożądanych związanych ze stosowaniem glikokortykosteroidów; w takim przypadku pacjenta należy obserwować w celu wykrycia ogólnoustrojowych działań glikokortykosteroidów.
Ciąża i laktacja
Ze względu na zawartość w produkcie leczniczym antybiotyku i glikokortykosteroidu, produkt leczniczy należy stosować ostrożnie w ciąży, wyłącznie po dokonaniu starannej oceny stosunku korzyści dla matki do ryzyka dla płodu. Nie wiadomo, czy zastosowana miejscowo oksytetracyklina lub octan hydrokortyzonu przenikają do mleka matki. Ponieważ jednak zarówno kortykosteroidy jak i tetracykliny mogą przenikać do mleka, nie można wykluczyć potencjalnego zagrożenia dla karmionego piersią dziecka. Ze względu na zawartość w produkcie leczniczym antybiotyku i glikokortykosteroidu, lek należy stosować ostrożnie podczas karmienia piersią, wyłącznie po dokonaniu starannej oceny stosunku korzyści do ryzyka. Przepisując ten produkt należy rozważyć zalecenie zaprzestania karmienia piersią. Brak dostępnych danych dotyczących wpływu produktu na płodność mężczyzn lub kobiet.
Działania niepożądane
Zaburzenia oka: (nieznana) przemijające pieczenie w okolicy oka, łzawienie, zaczerwienienie spojówki oraz niewyraźne widzenie, które może się utrzymywać przez kilka minut po aplikacji maści. Przy długotrwałym stosowaniu dużych dawek może wystąpić wtórne zakażenie grzybami. Może też wystąpić podwyższenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, co w wyjątkowych przypadkach prowadzi do jaskry, uszkodzenia nerwu wzrokowego i zaćmy podtorebkowej.
Przedawkowanie
Brak danych dotyczących ostrego przedawkowania. Przy długotrwałym nieprawidłowym stosowaniu produktu leczniczego, może wystąpić jaskra posteroidowa. Postępowaniem w takim przypadku jest odstawienie produktów leczniczych zawierających kortykosteroidy i zastosowanie odpowiedniego leczenia.
Działanie
Oksytetracyklina jest antybiotykiem z grupy tetracyklin. Jej mechanizm działania polega na hamowaniu biosyntezy białek poprzez wiązanie się z podjednostką 30S rybosomów (hamowanie translacji). Oksytetracyklina wykazuje działanie bakteriostatyczne wobec bakterii Gram-(-) i Gram-(+) a także bakterii atypowych (Chlamydia spp. i Mycoplasma spp.). Drobnoustroje oporne na działanie oksytetracykliny to Proteus spp., Pseudomonas spp. Octan hydrokortyzonu jest glikokortykosteroidem, który miejscowo wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwysiękowe i przeciwświądowe.
Skład
1 g maści do oczu zawiera 10 mg oksytetracykliny w postaci oksytetracykliny chlorowodorku oraz 10 mg octanu hydrokortyzonu.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.