Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA

Ziel. Apt. Szałwia fix

Substancje czynne:

Salvia officinalis

ICD10:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

zioła do zaparzania 1,2 g 30 toreb. 6,96 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.

Opis:

Wskazania
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny do stosowania w wymienionych wskazaniach, wynikających wyłącznie z jego długotrwałego stosowania. Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany: miejscowo: do płukania w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła; w postaci okładów w łagodnych stanach zapalnych skóry. Doustnie: w objawowym leczeniu umiarkowanych zaburzeń trawiennych objawiających się zgagą i wzdęciami; w nadmiernej potliwości.
Dawkowanie
Napar do stosowania miejscowego. Dorośli: 2 sasz. szałwii zalać 0,5 szklanki (około 100 ml) wrzącej wody, naparzać pod przykryciem przez około 15 minut. Do płukania jamy ustnej i gardła: stosować przygotowany napar kilka razy/dobę. Do okładów: stosować jałowe gaziki nasączone przygotowanym naparem, przykładając na skórę 2-4x/dobę. Napar do stosowania doustnego. W zaburzeniach trawiennych: dorośli 1 sasz. szałwii zalać 1 szklanką (około 100 ml) wrzącej wody i naparzać pod przykryciem przez około 15 minut. Pić 3x/dobę po 0,5 szklanki naparu. W nadmiernym poceniu: dorośli 1-2 sasz. szałwii zalać 1 szklanką (około 200 ml) wrzącej wody i naparzać pod przykryciem przez około 15 minut. Pić raz/dobę po 1 szklance (około 200 ml) naparu. Pić zawsze świeżo przygotowany napar. Nie przekraczać zalecanych dawek. Spożycie tujonu nie powinno przekraczać 5,0 mg/dobę. Stosowanie u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat nie jest zalecane.
Uwagi
Podanie doustne. Produkty zawierające liść szałwii nie powinny być stosowane dłużej niż przez 2 tyg. Podanie na śluzówkę jamy ustnej. Produkty zawierające liść szałwii nie powinny być stosowane dłużej niż przez tydzień. Podanie na skórę. Średni czas stosowania wynosi 2 tyg. Jeśli objawy utrzymują się podczas stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Nie zaleca się stosowania u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat ze względu na brak wystarczających danych oraz konieczność konsultacji medycznej. Może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Wrażliwi pacjenci nie powinni prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn po przyjęciu leku.
Interakcje
Brak doniesień. Stosowanie przetworów z liści szałwii może mieć wpływ na działanie leków działających poprzez receptor GABA (np. barbiturany, benzodiazepiny), nawet jeśli nie jest to obserwowane klinicznie. Z tego powodu nie jest zalecane jednoczesne stosowanie z takimi produktami leczniczymi.
Ciąża i laktacja
Bezpieczeństwo stosowania podczas ciąży i karmienia piersią nie zostało ustalone. Ze względu na brak wystarczających danych w okresie ciąży lub karmienia piersią nie zaleca się przyjmowania produktu leczniczego. Brak danych o wpływie na płodność.
Działania niepożądane
Nieznane.
Przedawkowanie
Po spożyciu przetworów roślinnych odpowiadających więcej niż 15 g liści szałwii raportowano objawy przedawkowania, takie jak: uczucie gorąca, tachykardia, zawroty głowy i drgawki padaczkopodobne (w postaci napadów).
Działanie
Nie wymagane.
Skład
1 sasz. zawiera 1,2 g liścia szałwii.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.