Berlin-Chemie/Menarini Polska Sp. z o.o.

Espumisan® easy

Substancje czynne:

Simeticone

Dostępne dawki:

granulki 125 mg 14 sasz. 21,38 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Uwagi
Nie należy stosować wyrobu medycznego w przypadku uczulenia (nadwrażliwości) na symetykon lub który kolwiek z pozostałych składników wyrobu.
Działanie i zastosowanie
Preparat jest lekiem stosowanym,w celu skutecznego zmniejszania wzdęć wywołanych nagromadzeniem gazów w przewodzie pokarmowym.Jego główną zaletą jest zmniejszanie uczucia pełności żołądka,wzdęć i ucisku w jamie brzusznej oraz „burczenia” w żołądku i jelitach. Preparat swoją skuteczność jako lek stosowany we wzdęciach zawdzięcza dzięki zawartości wypróbowanej i przebadanej substancji czynnej jaką jest symetykon. Składnik ten rozkłada wieleopornych pęcherzyków piany występujących w jelitach,które są odpowiedzialne za powodowanie wzdęć. Piana ulega rozkładowi: gaz wydostaje się i może zostać rozłożony w naturalny sposób. Preparat stosowany we wzdęciach pomaga dzięki swojemu czystofizycznemu mechanizmowi działania wpływa na zmniejszenie: wzdęć uczucia pełności i ucisku w jamie brzusznej, burczenia w żołądku i jelitach.
Skład
1 saszetka zawiera 125 mg.
Sposób stosowania
Preparat bardzo wygodny w stosowaniu. Należy wysypać granulki bezpośrednio na język i połknąć. W razie potrzeby można popić je wodą. Lek należy przyjmować do ustąpienia dyskomfortu,ale nie dłużej niż przez 30 dni. Jeżeli dyskomfort nie ustąpi w ciągu 30 dni, należy skonsultować się z lekarzem.W razie pominięcia dawki, preparat należy stosować dalej bez zmiany dawki. Dorośli i młodzież powyżej 14 roku życia powinni zażywać zawartość 1 saszetki przed lub po posiłku.W razie potrzeby zawartość 1 saszetki można także zażyć przed pójściem spać.W razie potrzeby dawkę można zwiększyć,zażywając jednorazowo 2 saszetki .Dawka dobowa nie powinna przekraczać 8 saszetek, co odpowiada 1000 mg symetykonu. Dzieci w wieku 6-14 lat powinny zażywać zawartość 1 saszetki przed lub po posiłku. W razie potrzeby zawartość1 saszetki można także zażyć przed pójściem spać. Dawka dobowa nie powinna przekraczać 3 saszetek,co odpowiada 375 mg symetykonu.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.