Mylan Healthcare Sp. z o.o.

Traumon®

Substancje czynne:

Etofenamate

Dostępne dawki:

aerozol na skórę [roztw.] 100 mg/ml 1 but. 50 ml 27,71 100%
żel 100 mg/g 1 tuba 50 g 22,99 100%
żel 100 mg/g 1 tuba 100 g 27,00 100%
żel 100 mg/g 1 tuba 150 g 41,99 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Tępe urazy, takie jak: stłuczenia, skręcenia, naciągnięcia mięśni, ścięgien i stawów. Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa, kolanowych, barkowych. Reumatyzm pozastawowy: bóle okolicy krzyżowo-lędźwiowej, zmiany chorobowe w obrębie tkanek miękkich okołostawowych, tj. zapalenie kaletki maziowej, ścięgien, pochewek ścięgnistych, torebek stawowych (tzw. staw zamrożony), zapalenie nadkłykci.
Dawkowanie
Aerozol na skórę, roztwór: spryskiwać obszar objęty bólem 3-5x/dobę, pokrywając produktem leczniczym powierzchnię nieco większą niż obszar objęty bólem. Zazwyczaj wystarczające jest zastosowanie jednorazowo do 7 dawek produktu leczniczego (1 dawka odpowiada około 18 mg etofenamatu), jednakże w razie konieczności dawkę można zwiększyć. Po każdych 1 do 2 dawkach zaleca się delikatne wtarcie produktu leczniczego w skórę i pozostawienie do wyschnięcia. Zaburzenia wątroby: nie jest wymagana zmiana dawkowania u pacjentów z zaburzeniami wątroby. Zaburzenia nerek: nie jest wymagana zmiana dawkowania u pacjentów z zaburzeniami nerek. Żel: w zależności od wielkości obszaru objętego bólem nałożyć pasek długości 5-10 cm (co odpowiada około 1,7 do 3,3 g) produktu leczniczego na skórę w okolicy objętej bólem i wcierać aż do całkowitego wchłonięcia. Produktem leczniczym należy pokryć powierzchnię nieco większą niż obszar objęty bólem. Powtarzać 3-4x/dobę. W większości dolegliwości reumatycznych wystarczające jest leczenie trwające 3-4 tyg. Leczenie tępych urazów (np. urazów sportowych) trwa zazwyczaj do 2 tyg. Jeśli jednak objawy utrzymują się, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, w celu ustalenia dalszego postępowania. Zaburzenia wątroby: nie jest wymagana zmiana dawkowania u pacjentów z zaburzeniami wątroby. Zaburzenia nerek: nie jest wymagana zmiana dawkowania u pacjentów z zaburzeniami nerek.
Uwagi
Należy pokryć produktem leczniczym powierzchnię nieco większą niż obszar objęty bólem. Po każdych 1-2 dawkach zaleca się delikatne wtarcie produktu leczniczego w skórę i pozostawienie do wyschnięcia. W większości przypadków dolegliwości reumatycznych wystarczające jest leczenie trwające 3-4 tyg. Leczenie tępych urazów (np. urazów sportowych) może trwać do 2 tyg. Jeśli jednak objawy utrzymują się, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia dalszego postępowania.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na etofenamat, kwas flufenamowy lub którąkolwiek substancję pomocniczą produktu leczniczego, lub inne NLPZ; u kobiet w ciąży; u dzieci, ze względu na niewystarczające dane kliniczne w tych grupach pacjentów.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Nie należy stosować produktu leczniczego w przypadku uszkodzeń skóry lub zmian chorobowych na skórze. Należy unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi. Stosowanie etofenamatu może niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet i nie jest ono zalecane u kobiet, które planują ciążę. W przypadku kobiet, które mają trudności z zajściem w ciążę lub które są poddawane badaniom w związku z niepłodnością, należy rozważyć zakończenie stosowania etofenamatu.
Ciąża i laktacja
Nie należy stosować preparatu u kobiet w okresie ciąży. Jeśli zachodzi konieczność stosowania leku u matek karmiących piersią, można go stosować tylko na niewielkiej powierzchni ciała i przez krótki okres.
Działania niepożądane
Rzadko (≥1/10 000, <1/ 1 000 pacjentów): zaczerwienienie skóry. Bardzo rzadko (<1/10 000 pacjentów, łącznie z pojedynczymi przypadkami): skórne reakcje alergiczne, np. silny świąd, wysypka, rumień, obrzęk, pęcherze. Wszystkie działania niepożądane przemijają zazwyczaj po odstawieniu produktu leczniczego.
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania (pokrycie preparatem w krótkim czasie całego ciała) mogą wystąpić bóle i zawroty głowy oraz ból w nadbrzuszu.
Działanie
Etofenamat jest niesteroidowym lekiem o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.
Skład
1 ml roztworu zawiera 100 mg etofenamatu. 1 g żelu zawiera 100 mg etofenamatu.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.