Bionorica Polska Sp. z o.o.

Imupret® N

Dostępne dawki:

krople doustne 1 op. 50 ml 27,00 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Tradycyjnie stosowany przy pierwszych oznakach oraz w czasie trwania przeziębienia. To tradycyjny produkt leczniczy roślinny, którego wskazania opierają się wyłącznie na długim okresie stosowania.
Dawkowanie
O ile lekarz nie wskaże inaczej, zalecana dawka to: dawkowanie przy nasilonych (ostrych) objawach przeziębienia w 1-szych dniach terapii: dzieci w wieku 2-5 lat: dawka jednorazowa 10 kropli; dawka dzienna (5-6x dawka jednorazowa) 50-60 kropli. Dzieci w wieku 6-11 lat: dawka jednorazowa 15 kropli; dawka dzienna (5-6x dawka jednorazowa) 75-90 kropli. Młodzież w wieku od 12 lat i dorośli: dawka jednorazowa 25 kropli; dawka dzienna (5-6x dawka jednorazowa) 125-150 kropli. Stosować produkt zgodnie z podanym dawkowaniem do czasu, kiedy objawy zaczną ustępować, albo ulegną złagodzeniu, ale nie dłużej niż przez tydzień (7 dni). Kiedy objawy ustępują lub mają łagodniejszy charakter należy obniżyć dawkowanie zgodnie z poniższymi danymi. Dzieci w wieku 2-5 lat: dawka jednorazowa 10 kropli; dawka dzienna (3x dawka jednorazowa) 30 kropli. Dzieci w wieku 6-11 lat: dawka jednorazowa 15 kropli; dawka dzienna (3x dawka jednorazowa) 45 kropli. Młodzież w wieku od 12 lat i dorośli: dawka jednorazowa 25 kropli; dawka dzienna (3x dawka jednorazowa) 75 kropli. Brak wystarczających danych dotyczących dawkowania u osób cierpiących na zaburzenia funkcji wątroby lub nerek. Lek powinien być podawany do czasu całkowitego ustąpienia objawów, ale nie dłużej niż przez 2, następujące po sobie, tyg. U dzieci w wieku poniżej 6 lat lek może być stosowany bez konsultacji lekarskiej przez tydzień, dłuższe stosowanie wymaga konsultacji lekarskiej.
Uwagi
Można przyjąć z niewielką ilością płynu (np. wodą podaną w kieliszku do leków lub w przypadku dzieci na małej łyżce wody). W celu łatwiejszego dawkowania, butelkę należy trzymać pionowo podczas nakraplania.
Przeciwwskazania
Leku nie wolno przyjmować w przypadku: nadwrażliwości na którąkolwiek substancję czynną wyciągu lub substancje pomocnicze, alergii na rośliny z rodziny astrowatych Astreacae (dawniej złożonych Compositae).
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 1 tydz. lub pojawi się duszność, gorączka, ropna lub krwawa plwocina, należy skonsultować się z lekarzem. Produkt leczniczy zawiera ok. 19% (v/v) etanolu, oznacza to że 25 kropli produktu zawiera w przybliżeniu 210 mg etanolu, co jest równe 5 ml piwa lub 2 ml wina. Dawka jednorazowa - 10 kropli stosowana u dzieci w wieku 2-5 lat, zawiera ok. 80 mg etanolu, dawka jednorazowa - 15 kropli stosowana u dzieci w wieku 6-11 lat, zawiera ok. 120 mg etanolu. Etanol może być szkodliwy dla osób uzależnionych od niego. Obecność etanolu należy również uwzględnić stosując produkt u dzieci, kobiet w ciąży lub karmiących piersią i grupach zwiększonego ryzyka, takich jak osoby z chorobami wątroby lub padaczką. Należy unikać łącznego stosowania produktów leczniczych zawierających etanol. Nie należy podawać dzieciom w wieku poniżej 2 lat. Lek przyjmowany w zalecanych dawkach nie wywiera istotnego wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów ani obsługę maszyn.
Interakcje
Interakcje z innymi lekami nie są znane. Podczas stosowania produktów zawierających korę dębu, wchłanianie alkaloidów oraz innych alkalicznych produktów leczniczych może być zmniejszone lub zablokowane.
Ciąża i laktacja
Ze względu na brak badań oceniających bezpieczeństwo stosowania leku u kobiet, w okresie ciąży i karmienia piersią, jak również zawartość etanolu, stosowanie go w tym okresie jest niezalecane. Brak badań dotyczących płodności.
Działania niepożądane
Zaburzenia przewodu pokarmowego - niezbyt często. Reakcje alergiczne - nieznana. Przetwory z kwiatów rumianku mogą powodować reakcje nadwrażliwości również u pacjentów uczulonych na inne rośliny z rodziny Asteraceae (np. bylica, krwawnik pospolity, chryzantemy, stokrotki) w wyniku tzw. alergii krzyżowej. W przypadku wystąpienia nadwrażliwości lub reakcji alergicznych należy przerwać stosowanie leku.
Przedawkowanie
Nie są znane przypadki przedawkowania. W razie przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe.
Działanie
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny.
Skład
100 ml kropli doustnych zawiera 100 ml wyciągu (1:38) otrzymanego z: ziela skrzypu, ziela krwawnika pospolitego, korzenia prawoślazu, liści orzecha włoskiego, ziela mniszka lekarskiego, kwiatu rumianku, kory dębu w stosunku (5/4/4/4/4/3/2).

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.