Symphar Sp. z o.o.

Symural

Substancje czynne:

Fosfomycin

Dostępne dawki:

granulat do przyg. roztw. doust. 3 g 1 sasz. 8 g 14,02 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Produkt jest wskazany: w leczeniu ostrego, niepowikłanego zapalenia pęcherza moczowego u kobiet i dziewcząt. Należy uwzględnić oficjalne wytyczne dotyczące właściwego stosowania leków przeciwbakteryjnych.
Dawkowanie
Ostre, niepowikłane zapalenie pęcherza moczowego u kobiet i dziewcząt (>12 rż.): jednorazowo 3 g fosfomycyny. Zaburzenia czynności nerek: nie zaleca się stosowania produktu u pacjentów z upośledzeniem czynności nerek (ClCr <10 ml/min). Dzieci i młodzież. Nie określono dotychczas bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu u dzieci poniżej 12 lat.
Uwagi
Produkt leczniczy należy przyjmować ok. 2 h przed posiłkami lub po posiłkach. Zawartość saszetki należy rozpuścić w szklance wody (ok. 150–200 ml) lub innego płynu bezalkoholowego i natychmiast wypić.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciężkie zaburzenia czynności nerek (ClCr <20 ml/min).
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Biegunka, zwłaszcza ciężka, uporczywa i/lub krwawa, w czasie lub po leczeniu fosfomycyną z trometamolem może być objawem choroby związanej z Clostridium difficile (ang.CDAD). Nasilenie CDAD może być od łagodnego do zagrażającego życiu, najcięższą postacią jest rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy. Z tego powodu ważne jest, aby rozważyć taką diagnozę u pacjentek, u których w czasie lub po leczeniu fosfomycyną z trometamolem wystąpiła poważna biegunka. Jeśli CDAD jest podejrzewany lub stwierdzony, należy niezwłocznie przerwać leczenie i rozpocząć odpowiednią terapię. Produkty lecznicze hamujące perystaltykę jelit są przeciwwskazane w takiej sytuacji klinicznej. Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego u dzieci poniżej 12 lat. Dlatego nie należy podawać produktu leczniczego tej grupie pacjentek. Produkt leczniczy zawiera sacharozę i dekstrozę (glukozę). Pacjentki z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinny przyjmować tego produktu leczniczego. Lek zawiera barwnik, żółcień pomarańczową (E110), która może powodować reakcje alergiczne. Preparat może powodować zawroty głowy i dlatego może wywierać wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów lub obsługiwania maszyn. Należy zalecić pacjentkom, aby nie prowadziły pojazdów i nie obsługiwały maszyn aż do ustalenia, czy lek ten ma wpływ na zdolność wykonywania tych czynności.
Interakcje
Po jednoczesnym podawaniu metoklopramidu i fosfomycyny z trometamolem obserwowano zmniejszone stężenia fosfomycyny w surowicy i moczu. Z tego powodu zalecany jest odstęp między podawaniem obu substancji czynnych wynoszący 2–3 h. Inne substancje czynne zwiększające czynność motoryczną przewodu pokarmowego mogą mieć podobne działanie.
Ciąża i laktacja
Brak danych lub istnieją tylko ograniczone dane dotyczące stosowania fosfomycyny z trometamolem u kobiet w ciąży. Fosfomycyna przenika przez łożysko. Badania na zwierzętach nie wykazały bezpośredniego lub pośredniego szkodliwego wpływu na reprodukcję. Produktu leczniczego nie należy stosować w ciąży, chyba że stan kliniczny kobiety wymaga podawania fosfomycyny z trometamolem. Fosfomycyna/metabolity przenikają w małych stężeniach do mleka kobiecego. U niemowlęcia karmionego piersią mogą wystąpić biegunka i zakażenia grzybicze błon śluzowych, jak również uczulenie. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią, czy przerwać podawanie produktu leczniczego biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.
Działania niepożądane
W badaniach klinicznych najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi występującymi u >1% badanej populacji, niezależnie od związku z lekiem były: biegunka, ból głowy, zapalenie pochwy, nudności, zapalenie śluzówki nosa, ból pleców, bolesne miesiączkowanie, zapalenie gardła, zawroty głowy, ból brzucha, ból, niestrawność, astenia i wysypka. Zakażenia i zarażenia pasożytnicze: (niezbyt często) zapalenie pochwy i sromu. Zaburzenia krwi i układu chłonnego: (niezbyt często) leukopenia, trombocytopenia. Zaburzenia układu immunologicznego: (nieznana) wstrząs anafilaktyczny, reakcje alergiczne. Zaburzenia układu nerwowego: (często) ból głowy, zawroty głowy; (niezbyt często) parestezja. Zaburzenia serca: (rzadko) tachykardia. Zaburzenia układu oddechowego, klatki piersiowej i śródpiersia: (nieznana) astma. Zaburzenia żołądka i jelit: (niezbyt często) biegunka, nudności, niestrawność; (rzadko) wymioty; (nieznana) rzekomobłoniaste zapalenie okrężnicy, ból brzucha. Zaburzenia wątroby i dróg żółciowych: (niezbyt często) zwiększenie aktywności aminotransferaz. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (rzadko) wysypka, świąd; (nieznana) toksyczna nekroliza naskórka, obrzęk naczynioruchowy, pokrzywka. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (często) astenia. W badaniach klinicznych zgłoszono pojedynczy przypadek zapalenia nerwu wzrokowego.
Przedawkowanie
Następujące zdarzenia obserwowano u pacjentek, które przedawkowały fosfomycynę: uszkodzenie narządu przedsionkowego, zaburzenia słuchu, metaliczny posmak w ustach i ogólne zaburzenia odczuwania smaku. Nie istnieje swoiste antidotum. W przypadku przedawkowania należy zastosować leczenie objawowe.
Działanie
Fosfomycyna jest strukturalnym analogiem fosfoenolopirogronianu. Hamuje enzym, transferazę fosfoenolopirogronianową, katalizującą tworzenie kwasu n-acetylomuraminowego z n-acetylo-aminoglukozy i fosfoenolopirogronianu. Kwas n-acetylomuraminowy jest wymagany do budowy peptydoglikanu, zasadniczego komponentu ściany komórkowej bakterii. Fosfomycyna ma głównie działanie przeciwbakteryjne.
Skład
1 sasz. zawiera 3 g fosfomycyny, co odpowiada 5,631 mg fosfomycyny z trometamolem.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.