Dr. Max Pharma Limited

Septofar Mięta; -Miód i Cytryna

Dostępne dawki:

pastylki twarde 0,6 mg+ 1,2 mg 24 szt. 17,26 100%
pastylki twarde 0,6 mg+ 1,2 mg 24 szt. 17,85 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.

Opis:

Wskazania
Łagodzenie objawów bólu gardła u dorosłych i dzieci powyżej 6 lat.
Dawkowanie
Dorośli: 1 pastylka, co 2-3 h, nie należy stosować więcej niż 8 pastylek w ciągu 24 h. Dzieci powyżej 6 lat: maks. 4 pastylki w ciągu 24 h, z przynajmniej 2 h przerwą pomiędzy kolejnymi pastylkami. Produkt nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 6 lat. Osoby w wieku podeszłym: nie jest konieczna zmiana dawkowania. Brak danych dotyczących stosowania leku u pacjentów z niewydolnością wątroby lub nerek. Nie zaleca się stosowania produktu leczniczego dłużej niż przez 3 dni.
Uwagi
Podanie na śluzówkę jamy ustnej. Należy pozwolić pastylce na powolne rozpuszczenie się w jamie ustnej. Nie należy połykać, żuć ani gryźć pastylki.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Ze względu na ryzyko uduszenia, produkt leczniczy nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 6 lat. Długotrwałe stosowanie leku nie jest zalecane. W przypadku braku poprawy lub częstego nawracania objawów należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 3 dni, nasilają się lub pojawią się inne objawy, takie jak wysoka gorączka, ból głowy, nudności lub wymioty i wysypka na skórze wtedy stan kliniczny pacjenta powinien zostać zbadany pod kątem zakażeń bakteryjnych (angina, zapalenie migdałków). Nie należy przekraczać zalecanej dawki. Produkt leczniczy zawiera maltitol i izomalt. Pacjenci z dziedziczną nietolerancją fruktozy nie powinni przyjmować tego leku. Lek może wywoływać łagodne działanie przeczyszczające, ponieważ zawiera 1,830 g izomaltu w każdej pastylce. Wartość kaloryczna: 2,3 kcal/g maltitol/izomalt. Produkt (miód i cytryna). Żółcień pomarańczowa może powodować reakcje alergiczne. Amylometakrezol 0,60 mg i alkohol 2,4-dichlorobenzylowy 1,20 mg pod postacią pastylek twardych nie mają wpływu lub wywierają nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Brak znanych istotnych interakcji klinicznych.
Ciąża i laktacja
Bezpieczeństwo stosowania leku w ciąży nie zostało ustalone. Brak danych dotyczących stosowania amylometakrezolu i 2,4-dichlorobenzylowego alkoholu, jako substancji farmakologicznie czynnych w czasie ciąży. W przypadku braku udokumentowanego bezpieczeństwa stosowania, lek Septofar Mięta nie jest zalecany w czasie ciąży. Bezpieczeństwo stosowania produktu w okresie karmienia piersią nie zostało ustalone. Brak danych dotyczących przenikania amylometakrezolu i 2,4-dichlorobenzylowego alkoholu do mleka matki. W przypadku braku udokumentowanego bezpieczeństwa stosowania, lek nie jest zalecany w okresie karmienia piersią. Brak danych dotyczących wpływu stosowania amylometakrezolu i 2,4-dichlorobenzylowego alkoholu na płodność.
Działania niepożądane
Rzadko: reakcje nadwrażliwości, w tym wysypka, swędzenie, pieczenie i obrzęk jamy ustnej lub gardła. Nieznana: (częstość występowania tych działań niepożądanych nie może być określona na podstawie dostępnych danych): pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy, duszność, ból języka (glossodynia) i dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak niestrawność, nudności.
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania mogą wystąpić dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Mając na uwadze charakter i postać produktu leczniczego, przypadkowe lub celowe przedawkowanie jest mało prawdopodobne. Przedawkowanie nie powinno stanowić problemów innych niż dolegliwości przewodu pokarmowego. Leczenie powinno być objawowe.
Działanie
Alkohol 2,4-dichlorobenzylowy i amylometakrezol mają właściwości antyseptyczne.
Skład
1 pastylka twarda zawiera 0,60 mg amylometakrezolu oraz 1,20 mg 2,4-dichlorobenzylowy alkohol.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.