Delfarma Sp. z o.o.

Dexamytrex® - (IR)

Dostępne dawki:

krople do oczu (1 mg+ 5 mg)/g 1 but. 5 ml 20,71 100%
maść do oczu (0,3 mg+ 5 mg)/g 1 tuba 3 g 13,39 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Doping
Środek uznany za dopingowy.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.
Upośledza !
Produkt leczniczy, który może wpływać upośledzająco na sprawność psychofizyczną; jeżeli przepisana dawka i droga podania wskazują, że w okresie stosowania może pojawić się wyraźne upośledzenie sprawności psychomotorycznej, to należy udzielić pacjentowi wskazówek co do zachowania szczególnej ostrożności w zakresie prowadzenia pojazdów lub obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu bądź uprzedzić o konieczności czasowego zaniechania takich czynności.

Opis:

Wskazania
Zakażenia przedniego odcinka oka, takie jak: zapalenie worka spojówkowego, rogówki, zapalenie brzegów powiek połączone z silnym stanem zapalnym, zakażenia okołooperacyjne, zapalenia alergiczne oka.
Dawkowanie
Krople. Jeśli nie zalecono inaczej: 1 kropla do worka spojówkowego zakażonego oka 4-6x/dobę. Czas leczenia nie powinien przekraczać 2 tyg. Co pewien czas, w zależności od nasilenia objawów choroby, należy ocenić skuteczność leczenia i zdecydować o kontynuacji lub zmianie. Należy także monitorować ciśnienie wewnątrzgałkowe. Maść. Jeśli nie zalecono inaczej, 5 mm wyciśniętej maści do worka spojówkowego zakażonego oka 2-3x/dobę i przed snem. Odciągnąć powiekę dolną w dół i umieścić maść w worku spojówkowym. Czas leczenia nie powinien przekraczać 2 tyg. Dzieci i młodzież. Nie określono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności produktu leczniczego u dzieci.
Uwagi
Należy kontrolować postępy leczenia oraz sprawdzać ciśnienie wewnątrzgałkowe.
Przeciwwskazania
Ostre ropiejące choroby przedniego odcinka oka, powierzchniowe opryszczkowe zapalenie rogówki, zranienia i owrzodzenia rogówki, gruźlica oka, grzybice oka. Ponadto: nadwrażliwość na deksametazon i gentamycynę lub jakikolwiek inny składnik preparatu. Stosować ostrożnie u pacjentów z jaskrą.
Ciąża i laktacja
Preparat można stosować u kobiet w ciąży jedynie wówczas, gdy potencjalne korzyści dla zdrowia matki przewyższają ryzyko dla zarodka lub płodu. Nie należy stosować podczas karmienia piersią.
Działania niepożądane
Przemijające pieczenie oczu. Przy długotrwałym stosowaniu istnieje ryzyko wystąpienia jaskry i rozwoju zaćmy.
Działanie
Preparat złożony zawierający: antybiotyk aminoglikozydowy gentamycynę - o działaniu bakteriobójczym i glikokortykosteroid fosforan deksametazonu - o działaniu przeciwzapalnym i przeciwalergicznym. Fosforan deksametazonu wykazuje zmienną, zależną od stopnia uszkodzenia nabłonka rogówki przenikalność do komory przedniej oka. W przypadku uszkodzenia nabłonka rogówki lub w stanach zapalnych jego przenikalność jest bardzo wysoka. Maleje stopniowo wraz z gojeniem się rogówki lub ustępowaniem stanu zapalnego.
Skład
1 ml roztworu zawiera 3 mg siarczanu gentamycyny i 1 mg soli dwusodowej diwodorofosforanu deksametazonu. Substancje pomocnicze: cetrimid, jednowodorowy fosforan sodu, dwuwodorowy fosforan potasu, dwusiarczyn sodu, glicerol, poli-1-winylo-pirolidon, metylohydroksypropyloceluloza i sól dwusodowa EDTA. 1 g maści zawiera 3 mg siarczanu gentamycyny i 0,3 mg deksametazonu. Substancje pomocnicze: chlorobutanol 1 H2O 3,1 mg, alkohol mirystylowy, lanolina, parafina, wazelina biała, DL-α-tokoferol, butylohydroksytoluol, palmitynian askorbylu, jednowodzian kwasu cytrynowego, monostearynian glicerolu, 1,2-propylen glikolu.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.