Delfarma Sp. z o.o.

Broncho-Vaxom® - (IR)

Substancje czynne:

Bacterial lysate

Dostępne dawki:

kaps. 7 mg 30 szt. 82,90 100%
kaps. 3,5 mg 30 szt. 57,20 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Lek jest środkiem wspomagającym przy leczeniu wszelkich zakażeń układu oddechowego, oraz uszu, nosa i gardła. Stosowany jest w zapobieganiu zakażeniom przewlekłym. Jako środek wspomagający polecany jest szczególnie w: ostrych i przewlekłych zapaleniach oskrzeli, w anginie, zapaleniu migdałków, zapaleniu gardła, zapaleniu krtani; w nieżycie nosa, zapaleniu zatok, zapaleniu ucha; w zakażeniach dróg oddechowych opornych na leczenie antybiotykami; w powikłaniach bakteryjnych przy zakażeniach wirusowych układu oddechowego, szczególnie u dzieci i osób starszych.
Dawkowanie
Zapobieganie nawracającym zakażeniom dróg oddechowych. Lek zaleca się stosować przez 3 kolejne m-ce według schematu: 1 kaps. raz/dobę, na czczo przez 10 kolejnych dni w m-cu przez 3 m-ce. Leczenie wspomagające ostrych zakażeń dróg oddechowych. 1 kaps. raz/dobę, na czczo do czasu ustąpienia objawów zakażenia, ale przez co najmniej 10 dni. Lek jest produktem wspomagającym terapię przeciwbakteryjną. Najkorzystniej jest rozpocząć stosowanie produktu jednocześnie z rozpoczęciem antybiotykoterapii.
Uwagi
W celu łatwiejszego połknięcia kaps. można ją potrzymać chwilę w jamie ustnej. Można też zawartość kaps. wsypać do szklanki z sokiem owocowym, mlekiem lub wodą i wypić. Ten sposób jest zalecany szczególnie u małych dzieci.
Przeciwwskazania
Badania kliniczne wykazały, że preparat jest dobrze tolerowany. Obecnie nie są znane przeciwwskazania do stosowania preparatu.
Działania niepożądane
Sporadycznie obserwowane są zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak: nudności, biegunki, odczyny skórne (rumień, wysypka, swędzenie), podrażnienie gardła i bóle głowy. W rzadkich przypadkach pacjenci skarżą się na zmęczenie i nasilenie kaszlu. W przypadku utrzymujących się zaburzeń żołądkowych leczenie może być przerwane. W przypadku długo utrzymujących się reakcji skórnych i/lub zaburzeń oddechowych podawanie preparatu powinno zostać wstrzymane, gdyż objawy te mogą być oznaką reakcji alergicznych.
Działanie
Preparat pobudza mechanizmy naturalnej obrony organizmu i wzmacnia odporność na zakażenia dróg oddechowych. Działanie to wykazano po przeprowadzeniu testów, takich jak test stymulacji makrofagów. Po podaniu preparatu obserwowano też zwiększenie ilości krążących limfocytów T i wydzielniczych immunoglobulin w obrębie błony śluzowej dróg oddechowych.
Skład
1 kaps. zawiera 7 mg lub 3,5 mg (forma dla dzieci) lizatu bakteryjnego z następujących szczepów: Haemophilus influenzae, Diplococcus pneumoniae, Klebsiella pneumoniae i ozaenae, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes i viridans, Neisseria catarrhalis.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.