Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA

Krople żołądkowe forte

Substancje czynne:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

krople doustne 1 but. 35 g 7,04 100%

Ostrzeżenia:

Opis:

Wskazania
Produkt leczniczy roślinny przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Produkt stosuje się tradycyjnie w niestrawności objawiającej się wzdęciami, uczuciem pełności w jamie brzusznej oraz w tymczasowym braku apetytu.
Dawkowanie
Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat: 2,5 ml płynu rozcieńczyć w 1/4 szklanki wody, pić 3x/dobę. W niestrawności zazwyczaj stosuje się po posiłkach, w braku apetytu pół godziny przed posiłkiem.
Uwagi
Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 2 tyg. podczas stosowania produktu leczniczego, należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancje czynne lub na mentol. Zapalenie wyrostka robaczkowego, bóle w obrębie jamy brzusznej, nadkwaśność, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Nie zaleca się podawania produktu leczniczego dzieciom w wieku poniżej 12 lat. Nie stosować u pacjentów z uszkodzeniem mózgu i chorobami umysłowymi. Pacjenci z refluksem żołądkowo-przełykowym (zgagą) powinni unikać stosowania przetworów z liści mięty pieprzowej ze względu na możliwość nasilenia się zgagi. Pacjenci z kamicą żółciową i innymi schorzeniami dróg żółciowych powinni zachować szczególną ostrożność podczas stosowania przetworów z liści mięty pieprzowej. Podczas leczenia należy unikać intensywnej ekspozycji na promieniowanie UV. Ten produkt leczniczy zawiera 1500 mg alkoholu (etanolu) w każdych 2,5 ml płynu (4500 mgw 7,5 ml płynu). Ilość alkoholu w dawce tego produktu (2,5 ml) jest równoważna 38 ml piwa lub 15 ml wina (113 ml piwa lub 45 ml wina na 7,5 ml płynu). Dawka 2,5 ml (7,5 ml) płynu podana młodzieży w wieku 12 lat o mc. 40 kg spowoduje narażenie na etanol wynoszące 38 mg/kg mc. (113 mg/kg mc.), co może spowodować zwiększenie stężenia alkoholu we krwi (ang. BAC) o ok. 6,3 mg/100 ml (18,8 mg/100 ml). Dawka 2,5 ml (7,5 ml) płynu podana dorosłemu o mc. 70 kg spowoduje narażenie na etanol wynoszące 21 mg/kg mc. (64 mg/kg mc.), co może spowodować zwiększenie stężenia alkoholu we krwi (ang. BAC) o ok. 3,6 mg/100 ml (10,7 mg/100 ml). Alkohol w tym produkcie może zmieniać działanie innych leków. Jeśli pacjent przyjmuje inne leki, powinien poradzić się lekarza lub farmaceuty. Jeśli pacjent ma padaczkę lub problemy z wątrobą, powinien poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem leku. Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego produktu. Jeśli pacjent jest uzależniony od alkoholu, powinien poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego produktu. Ilość alkoholu w tym produkcie może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, gdyż może on wpływać na ocenę sytuacji i szybkość reakcji. Produkt leczniczy może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Pacjenci stosujący produkt nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Interakcje
Pacjenci przyjmujący inne leki, które wydawane są z przepisu lekarza, powinni przed zastosowaniem przetworów z dziurawca poradzić się lekarza lub farmaceuty. Produkt leczniczy zawiera etanol (alkohol).
Ciąża i laktacja
Bezpieczeństwo stosowania produktu leczniczego w okresie ciąży i laktacji nie zostało określone. Z uwagi na brak badań nie zaleca się stosowania leku w okresie ciąży i laktacji. Brak danych dotyczących wpływu na płodność.
Działania niepożądane
Zaburzenia psychiczne: (nieznana) uczucie niepokoju. Zaburzenia układu nerwowego: (nieznana) ból głowy. Zaburzenia serca: (rzadko) tachykardia. Zaburzenia żołądka i jelit: (nieznana) nudności, skurcze brzucha, zgaga. W przypadku zastosowania kropli u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym choroba może ulec zaostrzeniu i może nasilić się zgaga. Patrz także Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (nieznana) nadwrażliwość na światło słoneczne (szczególnie u osób o jasnej karnacji), skórne reakcje alergiczne, świąd. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (nieznana) uczucie zmęczenia. W przypadku wystąpienia innych działań niepożądanych, niewymienionych powyżej, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Przedawkowanie
Brak danych na temat przedawkowania leku.
Działanie
Roślinny produkt leczniczy, tradycyjnie stosowany w łagodzeniu zaburzeń trawienia oraz stosowany jako środek pobudzający łaknienie. Działanie produktu tłumaczy się tym, że związki goryczowe zawarte w nalewkach pobudzają wydzielanie soku żołądkowego, poprawiają trawienie, wzmagają łaknienie a także działają wiatropędnie.
Skład
100 g preparatu zawiera: 25,0 g Valerianae tinctura, 25,0 g Menthae piperitae tinctura, 25,0 g Hyperici tinctura, 25,0 g Aniara tinctura ex: Genlianae radix, Menyanthidis fol., Aurantii amari peric.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.