Sun-Farm Sp. z o.o.

Myditin

Substancje czynne:

Pridinol

Dostępne dawki:

tabl. 3 mg 20 szt. 29,00 100%
tabl. 3 mg 50 szt. 58,00 100%

Ostrzeżenia:

Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria D
Istnieją dowody na niekorzystne działanie leku na płód, ale w pewnych sytuacjach klinicznych potencjalne korzyści z jego zastosowania przewyższają ryzyko (np. w stanach zagrażających życiu lub chorobach, w których inne, bezpieczne leki nie mogą być zastosowane lub są nieskuteczne).
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Skurcze mięśni pochodzenia ośrodkowego i obwodowego u dorosłych: bóle kręgosłupa w części lędźwiowej, kręcz szyi, ogólny ból mięśni.
Dawkowanie
Zalecana dawka wynosi 1,5-3 mg prydynolu 3x/dobę. O czasie leczenia decyduje lekarz prowadzący. Produkt leczniczy należy przyjmować niezależnie od posiłków; przy czym działanie jest szybsze, gdy jest on przyjęty przed posiłkiem. Pacjenci z niedociśnieniem: powinni przyjmować tabl. po posiłkach, aby zmniejszyć ryzyko omdlenia. Dzieci i młodzież. Dane nie są dostępne.
Uwagi
Pacjenci z niedociśnieniem powinni przyjmować tabl. po posiłkach, aby zmniejszyć ryzyko omdlenia. Tabl. należy popijać odpowiednią ilością płynu (np. 1 szklanką wody). Nie żuć.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, jaskra, przerost gruczołu krokowego, zaburzenia w oddawaniu moczu, niedrożność przewodu pokarmowego, arytmia, I trymestr ciąży.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Produkt leczniczy należy stosować ostrożnie u osób w podeszłym wieku oraz u pacjentów z ciężką niewydolnością nerek i/lub wątroby, ponieważ należy oczekiwać wyższego i/lub dłuższego stężenia we krwi. U pacjentów z niedociśnieniem ryzyko zaburzeń dotyczących układu krążenia (omdlenie) może być zwiększone. Lek zawiera laktozę. Lek nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, brakiem laktazy lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Ze względu na możliwe działanie przeciwcholinergiczne na wzrok, należy zachować większą ostrożność podczas prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Produkt zwiększa działanie leków przeciwcholinergicznych, takich jak np. atropina.
Ciąża i laktacja
Produkt leczniczy jest przeciwwskazany w I trymestrze ciąży. W dalszym przebiegu ciąży produkt leczniczy może być stosowany wyłącznie po dokładnej ocenie lekarza, pod nadzorem lekarza i tylko w razie absolutnej konieczności. Brak danych na temat przenikania prydynolu do mleka ludzkiego. Należy unikać stosowania podczas karmienia piersią. Brak danych dotyczących wpływu prydynolu na płodność u ludzi.
Działania niepożądane
Częstość występowania działań niepożądanych oszacowano na podstawie prospektywnego niekontrolowanego badania klinicznego z udziałem 1369 pacjentów. W odniesieniu do zgłoszeń przypadków z systemu zgłoszeń spontanicznych częstość nie może być określona ze względu na brak rzeczywistej wartości referencyjnej - są one zatem zaliczane do kategorii „nieznana”. W przypadku podanych dawek działania niepożądane występują rzadko lub niezbyt często i zwykle ustępują po zmniejszeniu dawki lub po odstawieniu produktu leczniczego. Mogą wystąpić następujące działania niepożądane, szczególnie podczas jednoczesnego podawania z innymi lekami przeciwcholinergicznymi: suchość w jamie ustnej, pragnienie, przemijające zaburzenia widzenia (rozszerzenie źrenic, trudności z akomodacją, nadwrażliwość na światło, niewielki wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego), zaczerwienienie i suchość skóry, bradykardia, a następnie tachykardia, zaburzenia mikcji, zaparcia i bardzo rzadko wymioty, zawroty głowy i niestabilny chód. Zaburzenia układu immunologicznego: (rzadko) reakcje nadwrażliwości (takie jak świąd alergiczny, rumień, obrzęk błony śluzowej, duszność). Zaburzenia psychiczne: (niezbyt często) niepokój; (rzadko) lęk, depresja; (nieznana) halucynacje. Zaburzenia układu nerwowego: (niezbyt często) zawroty głowy, bóle głowy, zaburzenia mowy; (rzadko) zaburzenia uwagi, zaburzenia koordynacji, zaburzenia smaku; (nieznana) drżenie, parestezje. Zaburzenia oka: (rzadko) zaburzenia akomodacji, zaburzenia widzenia; (nieznana) przełom jaskrowo-rzęskowy w jaskrze z zamkniętym kątem przesączania. Zaburzenia serca: (niezbyt często) tachykardia; (nieznana) arytmia, bradykardia. Zaburzenia naczyniowe: (niezbyt często) zapaść krążeniowa, niedociśnienie. Zaburzenia żołądka i jelit: (niezbyt często) nudności, ból brzucha, suchość w jamie ustnej; (rzadko) biegunka, wymioty. Zaburzenia mięśniowo-szkieletowe i tkanki łącznej: (nieznana) osłabienie mięśni. Zaburzenia nerek i dróg moczowych: (nieznana) zaburzenia mikcji, ostre zatrzymanie moczu w łagodnym rozroście gruczołu krokowego. Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (niezbyt często) zmęczenie, astenia; (nieznana) uczucie gorąca.
Przedawkowanie
W przypadku przedawkowania lub przypadkowego zatrucia występują objawy typowe dla leków przeciwcholinergicznych. Jeśli wymaga tego nasilenie objawów, należy podawać powoli dożylnie salicylan fizostygminy.
Działanie
Substancją czynną produktu leczniczego jest prydynol w postaci mesylanu prydynolu, pochodna piperydyny i polialkoholu o wzorze chemicznym: 1,1-difenylo-1-ol-3-piperydyn-propan-metanosulfonian. Jego działanie farmakologiczne rozwija się poprzez mechanizm podobny do atropiny, która działa zarówno na mięśnie gładkie, jak i poprzecznie prążkowane. Działanie to jest wykorzystywane do leczenia napięcia mięśni szkieletowych pochodzenia centralnego i obwodowego. Prydynol łagodzi napięcia mięśniowe tym łatwiej, im wcześniej rozpocznie się leczenie miotonolityczne. W przypadku długotrwałych skurczów mięśni, w których wystąpiły dodatkowo zmiany anatomiczne we włóknach mięśniowych, więzadłach i torebkach stawowych, prydynol może dać tylko częściowy efekt.
Skład
1 tabl. zawiera 3,02 mg prydynolu (w postaci 4 mg prydynolu mezylanu).

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.