Synteza Sp. z o.o.

Esputicon

Substancje czynne:

Dimethicone

Dostępne dawki:

kaps. miękkie 200 mg 30 szt. 21,09 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - trymestr 1 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria A
Badania z grupą kontrolną nie wykazały istnienia ryzyka dla płodu w I trymestrze, możliwość uszkodzenia płodu wydaje się mało prawdopodobna.

Opis:

Wskazania
Produkt leczniczy przeznaczony jest do stosowania dorosłych i młodzieży w wieku 14 lat i starszych w celu przygotowania do badań diagnostycznych jamy brzusznej techniką obrazową (ultrasonograficznych, endoskopowych, radiologicznych) poprzez usunięcie nadmiaru ilości gazów z przewodu pokarmowego. Usunięcie nadmiaru ilości gazów z przewodu pokarmowego pacjenta poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Produkt leczniczy przeznaczony jest również do łagodzenia dolegliwości wywołanych nagromadzeniem się nadmiernej ilości gazów w żołądku i jelitach, takich jak wzdęcia, kolki, uczucie ucisku i pełności, odbijanie oraz w przypadku wzmożonego powstawania gazów w okresie pooperacyjnym pod kontrolą lekarza.
Dawkowanie
Produkt jest wskazany u dorosłych i młodzieży w wieku 14 lat i starszych. W przygotowaniach do badań diagnostycznych: zazwyczaj 1-2 kaps. wieczorem w dniu poprzedzającym badanie, a w dniu badania 1 kaps. rano na czczo. W celu łagodzenia objawów związanych z nadmiernym nagromadzeniem się gazów: 1 kaps. 1-2x/dobę, chyba że lekarz zaleci inaczej. Dzieci. Nie należy stosować u dzieci poniżej 14 lat.
Uwagi
Kaps. można przyjmować w trakcie lub niezależnie od posiłku, popijając odpowiednią ilością płynu. Kaps. nie zawierają cukru i mogą być stosowane przez chorych na cukrzycę.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Niedrożność jelit. Perforacja jelit.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Brak specjalnych ostrzeżeń i środków dotyczących stosowania. Esputicon nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Z niektórych doniesień wynika, że leki z grupy dimetykonów (np. dimetykon, symetykon) mogą zaburzać wchłanianie lewotyroksyny, doustnych leków przeciwzakrzepowych (np. etylobiskumacetatu) oraz leków przeciwcukrzycowych (np. gliklazydu, glibenklamidu).
Ciąża i laktacja
Brak jest danych wskazujących, by dimetykon wywierał jakikolwiek niekorzystny wpływ na ciążę. Jednakże, ze względu na brak odpowiednich badań na zwierzętach i brak odpowiednio liczebnych, dobrze kontrolowanych badań klinicznych, ten produkt leczniczy może być stosowany w ciąży jedynie w przypadkach, gdy w opinii lekarza korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Nie wiadomo, czy dimetykon przenika do mleka kobiecego. Ponieważ jednak praktycznie nie wchłania się on z przewodu pokarmowego, jest mało prawdopodobne, by znalazł się w mleku kobiet karmiących piersią.
Działania niepożądane
Dotychczas nie zaobserwowano działań niepożądanych.
Przedawkowanie
Dotychczas nie zgłoszono żadnego przypadku przedawkowania. Dimetykon jest substancją chemicznie obojętną, która nie wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego można praktycznie wykluczyć możliwość zatrucia. Produkt leczniczy jest nietoksyczny po podaniu doustnym. Objawem przedawkowania może być niekontrolowane wydalanie gazów trawiennych w postaci wiatrów lub odbijania. Nasilenie się objawów przedawkowania zależy w dużym stopniu od rodzaju i objętości spożytego posiłku.
Działanie
Dimetykon jest związkiem o małym napięciu powierzchniowym, który zmienia napięcie powierzchniowe baniek gazów w przewodzie pokarmowym. Podany doustnie łagodzi wzdęcia i usuwa nadmiar gazów z przewodu pokarmowego. Powoduje rozdrobnienie większych baniek gazów na małe pęcherzyki. W następstwie ruchów perystaltycznych pęcherzyki gazu pękają łącząc się i gaz może być łatwo usunięty z przewodu pokarmowego przez odbijanie lub poprzez pasaż treści. Dimetykon wykazuje wyłącznie działanie powierzchniowe i nie wchodzi w jakiekolwiek reakcje chemiczne.
Skład
1 kaps. zawiera 200 mg dimetykonu.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.