Pharmapoint SA

Advantan – (IR)

Substancje czynne:

Methylprednisolone acetate

Dostępne dawki:

krem 1 mg/g 1 tuba 15 g X 100%

Ostrzeżenia:

Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Wyprysk (atopowe zapalenie skóry, neurodermit), kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk potnicowy, wyprysk niealergiczny, wyprysk dziecięcy.
Dawkowanie
Do stosowania miejscowego na skórę. Produkt leczniczy w postaci kremu nanosi się cienką warstwą raz/dobę na chorobowo zmienioną skórę w zależności od jej stanu. Produktu leczniczego nie należy stosować u dorosłych dłużej niż przez 12 tyg. Dzieci (powyżej 2 lat) i młodzież: bezpieczeństwo stosowania metyloprednizolonu aceponianu w postaci kremu u dzieci poniżej 4 m-ca życia nie zostało ustalone. Nie ma konieczności innego dawkowania produktu w postaci kremu u dzieci i młodzieży niż u osób dorosłych ponieważ, tak jak u osób dorosłych, dawkowanie zależy od wielkości zmiany. Okres stosowania produktu u dzieci nie może przekraczać 4 tyg. U dzieci produkt leczniczy należy stosować ostrożnie i nie należy stosować opatrunku okluzyjnego.
Uwagi
Unikać kontaktu preparatu ze spojówkami.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu. Zmiany gruźlicze lub kiłowe skóry w miejscach leczonych; choroby wirusowe (odczyn po szczepieniu ospy krowiej, półpasiec, ospa wietrzna). Współistniejące okołowargowe zapalenie skóry lub trądzik różowaty na skórze twarzy.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
W przypadku nadkażeń bakteryjnych i/lub grzybiczych należy zastosować leczenie przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Należy unikać kontaktu produktu z oczami i błonami śluzowymi. W przypadku stosowania produktu leczniczego na skóry twarzy, należy zachować ostrożność i nie stosować opatrunku okluzyjnego. Stosowanie kortykosteroidów na skórę twarzy może prowadzić, częściej niż w przypadku stosowania na skórę innych okolic ciała, do zaników skóry. Stosowanie produktu leczniczego na duże powierzchnie skóry powinno być możliwie najkrótsze. Stosowanie miejscowo działających kortykosteroidów na uszkodzoną skóry, w fałdach skórnych, na duże powierzchnie skóry, długotrwale lub pod opatrunkiem okluzyjnym znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia ogólnych działań niepożądanych, w tym zahamowania czynności osi podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczowej i wystąpienia objawów zespołu Cushinga. U dzieci rolę opatrunku okluzyjnego mogą spełniać pieluszki. Podobnie, jak podczas stosowania kortykosteroidów o działaniu ogólnym, podczas leczenia istnieje ryzyko rozwoju jaskry, np. w przypadku stosowania dużych dawek czy stosowania produktu leczniczego na duże powierzchnie skóry lub długotrwale, jak również po nałożeniu produktu pod opatrunkiem okluzyjnym lub na skórę wokół oczu.
Interakcje
Dotychczas nie ma doniesień dotyczących interakcji produktu leczniczego z innymi lekami.
Ciąża i laktacja
Lek może być stosowany jedynie w przypadkach, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu.
Działania niepożądane
Objawy miejscowe: świąd, pieczenie, zaczerwienienie lub powstawanie pęcherzyków, ścieńczenia skóry (atrofia), rozszerzenia powierzchownych naczyń krwionośnych (teleangiektazja), rozstępy skórne i zmiany trądzikopodobne oraz zapalenie mieszków włosowych (folliculitis), nadmierny wzrost owłosienia (hypertrichosis), okołowargowe zapalenie skóry.
Przedawkowanie
Badania metyloprednizolonu aceponianu w kierunku toksyczności ostrej wykazały, że nie istnieje ryzyko zatrucia ostrego po pojedynczym przedawkowaniu produktu leczniczego stosowanego na skórę (stosowanie na duże powierzchnie skóry w warunkach zwiększonej absorpcji) lub po spożyciu produktu leczniczego jeżeli pojawią się jakiekolwiek objawy atrofii skóry, należy przerwać stosowanie produktu leczniczego. Na ogół, objawy ustępują w ciągu 10-14 dni.
Działanie
Niefluorowany glikokortykosteroid o silnym działaniu. Hamuje zapalne i alergiczne reakcje skóry oraz reakcje związane ze zwiększoną regeneracją komórkową. Powoduje ustąpienie objawów obiektywnych (zaczerwienienie, obrzęk, zgrubienie i chropowatość skóry) oraz subiektywnych (swędzenie, pieczenie, ból).
Skład
1 g kremu zawiera 1 mg aceponianu metyloprednizolonu.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.