Chema - Elektromet Spółdzielnia Pracy

Sodent

Substancje czynne:

BRAK DANYCH

ICD10:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

prep. do płukania jamy ustnej op. 4 g 15,00 100%

Ostrzeżenia:

Opis:

Opis
Wyrób medyczny zawiera wodorowęglan sodu, przeznaczony do sporządzania roztworu do płukania jamy ustnej. Zastosowanie: stany zapalne błony śluzowej jamy ustnej, po chemioterapii, u osób z wirusem HIV, u pacjentów z suchością jamy ustnej (kserostomią), u pacjentów podczas terapii przeciwnowotworowej, podczas leczenia białaczki, w przypadkach wystąpienia mucositis. Stosowanie wyrobu medycznego: ogranicza powstawanie próchnicy, zwiększa remineralizację szkliwa; zwiększa pH śliny tworząc środowisko wrogie dla powstawania mikroorganizmów, neutralizuje kwasy powodujące osłabienie zębów, pomaga w utrzymaniu odpowiedniej wilgotności w jamie ustnej, zmniejsza liczbę chorobotwórczej flory, przynosi ulgę w stanach zapalnych, podnosi poczucie komfortu. Wyrób medyczny nie zawiera konserwantów, nie zawiera barwników, nie zawiera substancji smakowych, nie zawiera substancji zapachowych. W celu sporządzenia ok 4% roztworu należy: do but., w której znajduje się wyrób w postaci proszku, należy wlać ok. 100 ml świeżej wody, raz przegotowanej i ostudzonej do temperatury pokojowej, wodę ostudzić pod przykryciem, po dodaniu wody zakręcić but., następnie wstrząsać przez około 1 minutę celem rozpuszczenia proszku, tak przygotowany płyn może być przechowywany przez 1 m-c, w temperaturze poniżej 25°C. Płukanie: za pomocą dołączonego dozownika, wlać 5 ml płynu do pół szklanki wody lub 10 ml płynu na szklankę wody, jamę ustną płukać kilkakrotnie przez około 1 minutę, czynność powtarzać kilka raz/dobę.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.