URSAPHARM Poland Sp. z o.o.

Hylo COMOD®

Substancje czynne:

Hyaluronate sodium

ICD10:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

krople do oczu 1 mg/ml 1 but. 10 ml 32,63 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.

Opis:

Opis
1 ml sterylnego roztworu zawiera 1 mg hialuronianu sodu oraz bufor cytrynianowy, sorbitol i wodę. Wyrób poprawia nawilżenie gałki ocznej przy jej suchości, wywołanej negatywnym wpływem otaczającego środowiska, powodującego zaburzenia typu suche oko, odczucie obecności ciała obcego w oku, pieczenie oczu. Jeżeli oczy swędzą, pieką, szybko się męczą, odczuwamy obecność jakby piasku pod powiekami, przyczyną może być niewystarczające nawilżenie powierzchni oka. Przy dłuższym przebywaniu w klimatyzowanych pomieszczeniach lub intensywnej pracy przed ekranem komputera, następuje szybsze przerwanie filmu łzowego. Tymczasem w celu zapewnienia prawidłowego funkcjonowania oczu niezbędne jest ich ciągłe nawilżanie przez łzy. Wyrób zawiera hialuronian sodu, naturalną fizjologiczną substancję występującą zarówno w oku jak i w innych częściach organizmu człowieka. Hialuronian sodu posiada szczególne fizyczne właściwości tworzenia równomiernego, nawilżającego, stabilnego, trudno zmywalnego i długo utrzymującego się na powierzchni oka filmu, chroniącego przed podrażnieniami i suchością. Właściwości te są szczególnie ważne dla osób używających soczewek kontaktowych, ponieważ soczewki te są dobrze tolerowane tylko wówczas, kiedy "pływają" w wystarczającej ilości wydzielanych łez. Wyrób może być stosowany podczas używania soczewek kontaktowych. Wyrób uprzyjemnia i ułatwia noszenie twardych i miękkich soczewek kontaktowych, przy czym nie tworzą się na nich osady i złogi. Dostępne dane potwierdzają możliwość stosowania wyrobu także u dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących piersią. Zwykle zakrapla się 3x/dobę 1 kroplę do worka spojówkowego każdego oka. Przy większych dolegliwościach wyrób może być bez obaw zakraplany częściej. W przypadku używania innych leków okulistycznych, musi upłynąć co najmniej 30 min. między ich podaniami, a wyrób powinien on być podany jako ostatni. Maści do oczu należy stosować zawsze po zakropleniu wyrobu. Nie stosować w przypadku nadwrażliwości na składniki wyrobu. Ponieważ wyrób nie zawiera środka konserwującego, jest szczególnie dobrze tolerowany przy długotrwałym stosowaniu. W bardzo rzadkich, pojedynczych przypadkach notowano reakcje nadwrażliwości takie jak pieczenie i łzawienie oczu, które ustępowały natychmiast po odstawieniu wyrobu. Można stosować łącznie ze wszystkimi typami soczewek kontaktowych. Wyrób nie zawiera fosforanu, w jego miejsce zastosowano bufor cytrynianowy.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.