Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne "VIS" Sp. z o.o.

Dolomit VIS

Substancje czynne:

Calcium Magnesium

Dostępne dawki:

tabl. 64 mg+ 108 mg 100 szt. 18,20 100%
tabl. 32 mg+ 54 mg 72 szt. 12,26 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.

Opis:

Wskazania
Leczniczo w celu wyrównania gospodarki wapniowo-magnezowej w hipokalcemii i hipomagnezemii oraz profilaktyka stanów niedoboru wapnia i magnezu. Profilaktycznie w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego, stresie, wzmożonej drażliwości, zaburzeniach snu, bólach mięśni, dłuższym wysiłku fizycznym, okresach szybkiego wzrostu u dzieci i młodzieży, w ciąży i okresie karmienia piersią, w czasie rekonwalescencji po przebytych chorobach i złamaniach kości. U kobiet w okresie menopauzy w profilaktyce demineralizacji kości oraz wspomagająco w kompleksowym leczeniu osteoporozy.
Dawkowanie
Dawka 64 mg+ 108 mg. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: profilaktycznie 1 tabl./dobę; leczniczo w stanach niedoboru wapnia i magnezu 1-3 tabl./dobę, zależnie od wielkości niedoboru. Dawka 32 mg+ 54 mg. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat: profilaktycznie 1-2 tabl./dobę; leczniczo w stanach niedoboru wapnia i magnezu 2-6 tabl./dobę, zależnie od wielkości niedoboru.
Uwagi
Tabl. należy przyjmować po posiłku, popijając wodą.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na składniki preparatu, hiperkalcemia, hipermagnezemia, blok przedsionkowo-komorowy, miastenia, bezmocz, choroby nerek z zaburzeniami filtracji, znaczne obniżenie ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi. Zdiagnozowane nowotwory złośliwe.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Ostrożnie stosować u pacjentów z cukrzycą, glukozo-galaktozowym zespołem złego wchłaniania, nietolerancją fruktozy lub niedoborem aktywności sacharozo-izomaltazy. Pacjenci z niewydolnością nerek, łagodną hiperkalciurią lub kamicą nerkową wymagają kontroli wydalania wapnia z moczem. Pacjenci z kamicą nerkową powinni spożywać duże ilości płynów.
Interakcje
Może osłabiać wchłanianie preparatów żelaza, fosforanów, fluorochinolonów, tetracyklin oraz doustnych leków przeciwzakrzepowych pochodnych warfaryny (należy zachować 3-h przerwę między podaniem tych leków i preparatu). Duże ilości alkoholu i glukozy zwiększają wydalanie magnezu z moczem.
Działania niepożądane
Mogą wystąpić: luźne stolce, nudności, wymioty, przy długotrwałym stosowaniu senność.
Działanie
Naturalny minerał, zawierający głównie węglan wapnia i magnezu oraz niewielkie ilości żelaza, glinu, krzemu, manganu, cynku i miedzi.
Skład
1 tabl. (250 mg) zawiera 54 mg wapnia i 32 mg magnezu; 1 tabl. (500 mg) zawiera 108 mg wapnia i 64 mg magnezu. Tabletki (250 mg) są dostępne w smakach miętowym, cytrynowym, malinowym i pomarańczowym. Tabletki (500 mg) nie zawierają cukru.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.