LEFROSCH Sp. z o.o.

Versic

Substancje czynne:

Ketoconazole Resorcinol

ICD10:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

emulsja przeciwgrzybiczo-złuszczajaca 1 but. 110 ml 25,00 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Światło
Jednym z niepożądanych działań leku jakie mogą wystąpić jest nadwrażliwość na światło.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Uwagi
Preparat przebadany dermatologicznie.
Przeciwwskazania
Ciąża, okres karmienia piersią. Wiek poniżej 12 roku życia. Nie stosować emulsji na uszkodzoną skórę, na błony śluzowe oraz okolice moczowo-płciowe. Nie stosować u osób z niewydolnością wątroby i nerek. Nie stosować u osób, u których wystąpiły objawy uczulenia lub nadwrażliwości na którykolwiek ze składników preparatu.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
W trakcie stosowania preparatu oraz przez następne 5 dni nie należy eksponować skóry na promienie UV (słoneczne, solarium). Po otwarciu opakowania preparat może stopniowo zmienić barwę na ciemniejszą (kontakt ze światłem i powietrzem). Zmiana barwy pozostaje bez wpływu na wartość użytkową preparatu.
Działania niepożądane
Świąd, rumień, obrzęk skóry i tkanki podskórnej. W przypadku wystąpienia któregokolwiek z objawów, preparat należy zmyć wodą z dodatkiem mydła i skontaktować się z lekarzem.
Działanie i zastosowanie
Emulsja dzięki zawartości ketokonazolu oraz rezorcyny działa przeciwgrzybiczo i złuszczająco. Równoczesne zastosowanie substancji hamującej rozwój zakażenia grzybiczego ze składnikiem powodującym powierzchowną eksfoliację zwiększa szybkość i skuteczność działania preparatu. Nowoczesna formuła emulsji pozwala ją stosować z zachowaniem wysokiego komfortu użycia. Zalecana w przypadku: łupieżu pstrego, powierzchownych grzybic skóry wymagających równoczesnej powierzchownej eksfoliacji.
Skład
Emulsja zawiera 1% ketokonazolu i 3% rezorycyny.
Sposób stosowania
Emulsję stosować 2x/dobę (rano i wieczorem) przez 7-10 dni. W przypadku łupieżu pstrego wskazane jest równoczesne zastosowanie szamponu zawierającego ketokonazol do mycia głowy (codziennie przez 7-10 dni) oraz powtórzenie aplikacji (Versic + szampon) przez 4 kolejne dni po miesiącu i dwóch miesiącach. Takie postępowanie zmniejsza szansę ponownego wystąpienia objawów łupieżu pstrego. Jeśli łupież pstry występował w postaci jasnych plam na skórze, objaw ten nie będzie zanikał w trakcie stosowania preparatu. Jasne plamy ustąpią w trakcie naturalnego procesu opalania skóry po zakończeniu stosowania preparatu.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.