Chema - Elektromet Spółdzielnia Pracy

Carident®

Dostępne dawki:

maść (100 mg+ 150 mg+ 80 mg)/g 1 tuba 5 g 20,00 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria C
Badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne lub zabójcze dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną kobiet, lub nie przeprowadzono odpowiednich badań ani na zwierzętach, ani u ludzi.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Choroby błony śluzowej jamy ustnej - afty nawracające, nadżerki, owrzodzenia, odleżyny (w tym protetyczne), opryszczka zwykła nawrotowa, zajady kątów ust, postacie nadżerkowe liszaja Wilsona. Choroby przyzębia powierzchowne i głębokie. Produkt jest stosowana jako leczenie uzupełniające podstawową terapię. Pomocniczo w zespole Stevens-Johnsona.
Dawkowanie
W chorobach błony śluzowej jamy ustnej produkt stosuje się w postaci okładów lub wcierania (przez 2 minuty) 3x/dobę, przez 4-6 dni. W chorobach przyzębia maść nanosi się 2-3x/dobę, przez 4-6 dni na przyzębie brzeżne, smarując delikatnie chore miejsca. Produkt leczniczy należy stosować po jedzeniu i piciu, po uprzednim oczyszczeniu jamy ustnej z resztek pokarmowych, najlepiej przez dokładne umycie zębów. Po zastosowaniu produktu leczniczego nie jeść i nie pić przez co najmniej pół h. Należy unikać połykania śliny po nałożeniu produktu leczniczego. Dzieci. Stosowanie u dzieci jest dopuszczalne. Nie należy stosować u noworodków i niemowląt oraz u dzieci, które nie mogą zastosować się do zaleceń, tj. u dzieci, które nie będą w stanie powstrzymać się od natychmiastowego zjadania preparatu.
Przeciwwskazania
Nie należy stosować: w nadwrażliwości na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. W owrzodzeniach nowotworowych jamy ustnej; u noworodków i niemowląt; u dzieci, które nie mogą zastosować się do zaleceń (nie będą w stanie powstrzymać się od natychmiastowego zjadania preparatu); w czasie jedzenia i picia.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Należy unikać połykania śliny po zastosowaniu produktu leczniczego na błonę śluzową jamy ustnej. Długotrwałe miejscowe stosowanie antybiotyków może doprowadzić do nadmiernego wzrostu drobnoustrojów niewrażliwych, w tym grzybów. Może się również rozwinąć oporność bakterii na framycetynę. Jeśli rozwija się podrażnienie lub nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu leczniczego, pacjent powinien zaprzestać stosowania tego produktu i skontaktować się z lekarzem. Antybiotyki aminoglikozydowe mogą spowodować nieodwracalną, częściową lub całkowitą głuchotę, kiedy podawane są ogólnoustrojowo lub kiedy są stosowane miejscowo na otwarte rany lub uszkodzoną skórę. Efekt ten zależy od dawki i zwiększa się w przypadku niewydolności nerek lub wątroby. Produkt nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Nie stwierdzono podczas miejscowego stosowania. Nie stosować jednocześnie produktu leczniczego z innymi produktami leczniczymi stosowanymi miejscowo w jamie ustnej. Stosowanie ogólne antybiotyków wymaga konsultacji lekarskiej.
Ciąża i laktacja
Składniki produktu leczniczego praktycznie nie wchłaniają się po zastosowaniu miejscowym, jednak ze względu na brak wystarczających danych dotyczących stosowania produktu leczniczego u kobiet w ciąży i u kobiet karmiących piersią, leku nie należy stosować u kobiet w ciąży i w okresie laktacji, chyba że będzie to niezbędne, po rozważeniu stosunku korzyści do ryzyka.
Działania niepożądane
Produkt leczniczy jest dobrze tolerowany. Poniżej wymieniono działania niepożądane zaobserwowane podczas leczenia i pogrupowane według częstości występowania. Zaburzenia układu immunologicznego: (rzadko) miejscowe reakcje nadwrażliwości (zaczerwienienie, obrzęk). Zaburzenia ogólne i stany w miejscu podania: (rzadko) podrażnienie błony śluzowej jamy ustnej.
Przedawkowanie
Nie są znane objawy przedawkowania produktu leczniczego w przypadku stosowania zgodnie ze wskazaniami i zalecanym sposobem stosowania.
Działanie
Produkt jest stosowany miejscowo w leczeniu chorób błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie, łagodzi ból. W skład maści wchodzą: antybiotyk framycetyna w postaci framycetyny siarczanu, papaina (mieszanina enzymów proteolitycznych) oraz sodu benzoesan, działający antyseptycznie. Framycetyna (neomycyna B) jest antybiotykiem aminoglikozydowym o szerokim spektrum działania.
Skład
1 g maści zawiera: 100 mg framycetyny siarczanu, co odpowiada 65 000 I.U. framycetyny, 150 mg papainy, co odpowiada 900 000 j.USP, 80 mg sodu benzoesanu.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.