ConvaTec Polska Sp. z o.o.

Versiva® XC™

ICD10:

Żylaki kończyn dolnych z owrzodzeniem   I83.0
Żylaki kończyn dolnych z owrzodzeniem i zapaleniem   I83.2
Owrzodzenie odleżynowe   L89
Owrzodzenie kończyny dolnej, niesklasyfikowane gdzie indziej   L97
Pęcherzowe oddzielanie naskórka   Q81
Oparzenie termiczne głowy i szyi, I stopnia   T20.1
Oparzenie termiczne głowy i szyi, II stopnia   T20.2
Oparzenie chemiczne głowy i szyi, I stopnia   T20.5
Oparzenie chemiczne głowy i szyi, II stopnia   T20.6
Oparzenie termiczne tułowia, I stopnia   T21.1

Dostępne dawki:

opatrunek leczniczy 7,5x7,5 cm 1 szt. X 100%
opatrunek leczniczy 22x22 cm 1 szt. X 100%
opatrunek leczniczy 21x25 cm 1 szt. X 100%
opatrunek leczniczy 20x20 cm 1 szt. X 100%
opatrunek leczniczy 19x19 cm 1 szt. X 100%
opatrunek leczniczy 18,5x20,5 cm 1 szt. X 100%
opatrunek leczniczy 15x15 cm 1 szt. X 100%
opatrunek leczniczy 14x14 cm 1 szt. X 100%
opatrunek leczniczy 11x11 cm 1 szt. X 100%
opatrunek leczniczy 10x10 cm 1 szt. X 100%

Ostrzeżenia:

Ciąża - nie dotyczy
Nie dotyczy.

Opis:

Opis
Jałowy, żelujący opatrunek piankowy - przylepny lub nieprzylepny. Żelujący opatrunek piankowy, to jałowy opatrunek zbudowany z zewnętrznej warstwy poliuretanowej, warstwy absorpcyjnej wykonanej z nietkanych włókien w technologii Hydrofiber®, oraz cienkiej, nieprzylepnej warstwy kontaktującej się z powierzchnią rany, (w opatrunku przylepnym - otoczonej samoprzylepnym delikatnym obramowaniem). Zewnętrzna warstwa poliuretanowa chroni ranę przed zanieczyszczeniami i jednocześnie umożliwia odparowywanie nadmiaru wilgoci z rany. Warstwa absorpcyjna wykonana z nietkanych włókien, pochłania i zatrzymuje wysięk formując spoisty żel. W opatrunku przylepnym - samoprzylepne obramowanie umożliwia umocowanie opatrunku na skórze wokół rany. W opatrunku nieprzylepnym - nieprzylepna warstwa opatrunku umożliwia delikatne usunięcie opatrunku z rany. Opatrunek pochłania wysięk z rany i tworzy wilgotne środowisko gojenia, co przyspiesza proces leczenia rany i umożliwia autolityczne oczyszczenie rany z martwicy bez uszkodzenia nowopowstałych komórek. Żelujący opatrunek piankowy, może być stosowany jako opatrunek pierwotny, lub jako opatrunek wtórny. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innym produktami zalecanymi przez lekarza. Żelujący opatrunek piankowy stanowi barierę chroniąc ranę przed drobnoustrojami, a także wirusami takimi jak wirus HIV i Hepatitis, ale nie zabezpiecza ani nie gwarantuje ochrony przed przeniesieniem wirusa AIDS i Hepatitis. Otarcia skóry; niewielkie zranienia; niewielkie rany ostre; niewielkie oparzenia. Pod kontrolą lekarską opatrunek może być stosowany w leczeniu ran takich jak: owrzodzenia podudzi (na tle żylnym, tętniczym i mieszanym); odleżyny (różnego stopnia); owrzodzenia w przebiegu stopy cukrzycowej; rany chirurgiczne (rany pooperacyjne, miejsca poboru skóry do przeszczepów); oparzenia II°; rany pourazowe. Opatrunek nie powinien być stosowany, w połączeniu z innymi preparatami stosowanymi w leczeniu ran (bez konsultacji z lekarzem). W trakcie leczenia dochodzi do autolitycznego oczyszczenia rany z martwicy, co może spowodować powiększenie rany, jest to zjawisko normalne. Jeśli rana nadal powiększa się nawet po kilku zmianach opatrunku, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. W przypadku zaobserwowania podrażnień (zaczerwienienie, zapalenie), maceracji, hipergranulacji, pacjent powinien skonsultować się z lekarzem. W trakcie zmiany opatrunku, należy ocenić stan rany. Pacjent powinien skontaktować się z lekarzem w przypadku stwierdzenia: (1) zakażenie rany (zwiększony ból, krwawienie, duża ilość wysięku), (2) zmienił się zapach/zabarwienie wysięku z rany, (3) nie ma widocznych postępów w procesie leczenia, (4) w przypadku pojawienia się innych nieoczekiwanych objawów. W przypadku ran zakażonych, opatrunek może być stosowany tylko pod nadzorem lekarza. Stwierdzona nadwrażliwość na opatrunek lub któryś z jego składników. Jałowość opatrunku jest gwarantowana do momentu otwarcia opakowania jednorazowego użycia.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.