Aflofarm Farmacja Polska Sp. z o.o.

Nefrosept

Substancje czynne:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

płyn doust. 1 op. 280 ml 29,94 100%

Ostrzeżenia:

Opis:

Wskazania
Uzupełnienie lub kontynuacja leczenia stanów zapalnych dróg moczowych, przewlekłych zakażeń lub kamicy układu moczowego.
Dawkowanie
Dorośli: 4x/dobę 10 ml, obficie popijając wodą. Kurację można prowadzić przez 7 dni i powtarzać do 5 razy w roku. Podczas kuracji należy skonsultować się z lekarzem w celu kontroli alkalizacji moczu. Działanie bakteriostatyczne jest nasilone w moczu o odczynie alkalicznym (od pH 8).
Przeciwwskazania
Produktu leczniczego nie należy stosować: u pacjentów z nadwrażliwością na substancje czynne; u pacjentów, u których występują postępujące choroby układowe takie jak: gruźlica, białaczka, kolagenozy, stwardnienie rozsiane, skłonność do alergii; u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat; u kobiet w ciąży i karmiących piersią; u pacjentów z uszkodzoną wątrobą; u pacjentów z chorobą alkoholową; u pacjentów chorych na padaczką; u pacjentów z uszkodzeniami mózgu, przy chorobach umysłowych; u pacjentów z obrzękami spowodowanymi ograniczeniem czynności serca lub nerek; u pacjentów stosujących jednocześnie produkty powodujące zakwaszenie moczu.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Nie należy stosować produktu leczniczego u dzieci i młodzieży poniżej 18 lat. Produkt leczniczy zawiera do 50% v/v etanolu 96%, tzn. 3,88 g etanolu (100%) na dawkę (10 ml), co jest równoważne 98,2 ml piwa (5% v/v), 41 ml wina (12% v/v) na dawkę. Szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową. Należy to wziąć pod uwagę podczas stosowania u kobiet ciężarnych lub karmiących piersią, dzieci i u osób z grup wysokiego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobą wątroby lub z padaczką. Ze względu na zawartość etanolu lek może osłabiać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Ze względu na zawartość alkoholu produkt może wpływać na działanie innych leków. Potencjalne interakcje między substancjami aktywnymi mieszanki ziół (liść mącznicy lekarskiej i ziele nawłoci pospolitej), a innymi lekami to: możliwość zmniejszenia działania przeciwbakteryjnego produktu w przypadku jednoczesnego stosowania z lekami zakwaszającymi mocz; zmniejszenie działania leków przeciwcukrzycowych przez mącznicę; wpływ na działanie leków stosowanych w nadciśnieniu tętniczym; ryzyko wystąpienia hipokaliemii przy jednoczesnym stosowaniu z kortykosterydami; zwiększenie działania innych leków moczopędnych; zmniejszenie działania beta-blokerów; nasilenie działania glikozydów nasercowych (ryzyko wystąpienia hipokaliemii); ekstrakt z liści nawłoci jest najbardziej skuteczny, gdy pH moczu jest zasadowe, dlatego nie powinno się go podawać łącznie z witaminą C, która zakwasza mocz.
Ciąża i laktacja
Brak odnośnych badań dotyczących bezpieczeństwa stosowania produktu w okresie ciąży. Ponieważ nie wiadomo, czy produkt leczniczy może powodować zagrożenie dla płodu, nie zaleca się stosować go w ciąży. Produktu nie należy podawać kobietom karmiącym piersią ze względu na brak danych potwierdzających bezpieczeństwo stosowania leku w tym okresie i zawartość alkoholu.
Działania niepożądane
Zaburzenia żołądka i jelit: (rzadko) rzadko nudności i wymioty. Hydrochinon może wykazywać działanie toksyczne na wątrobę oraz karcynogenne i podrażniające, dlatego produktów zawierających wyciąg z liści nawłoci nie należy stosować przez dłuższy okres czasu. Doustne stosowanie wyciągu z liści mącznicy lekarskiej może wiązać się z wystąpieniem nudności i wymiotów, co spowodowane może być podrażnieniem żołądka przez zawartą w tym wyciągu taninę.
Przedawkowanie
Dotychczas nie opisywano objawów przedawkowania, jeżeli wystąpią mogą być związane z zawartością etanolu w produkcie. Po spożyciu doustnym etanol może wywoływać bóle brzucha, podrażnienie błon śluzowych układu pokarmowego, nudności, wymioty i biegunkę. Narażenie drogą pokarmową w dużej dawce powoduje ograniczenie świadomości i utratę przytomności, zaburzenia oddechu, czynności serca: tachykardię, spadek lub zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi, arytmię, migotanie komór, zatrzymanie akcji serca.
Działanie
Preparat o skojarzonym działaniu składników: bakteriostatycznym w stosunku do większości drobnoustrojów wywołujących zakażenia dróg moczowych; nasilającym wydalanie jonów sodowych i w mniejszym stopniu jonów chlorkowych oraz moczopędnym i przeciwzapalnym. Działanie bakteriostatyczne jest silniejsze przy alkalicznym odczynie moczu.
Skład
Etanolowy wyciąg z liści mącznicy lekarskiej 10 cz. i ziela nawłoci pospolitej 6 cz. Stosunek surowiec/wyciąg 1:2 (preparat zawiera 50% etanolu). Zawartość w preparacie hydrochinonu w przeliczeniu na arbutrynę nie mniej niż 1,5% oraz flawonoidów w przeliczeniu na kwercetynę nie mniej niż 0,1%.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.