Bausch & Lomb Polska Sp. z o.o.

Panthenol

Substancje czynne:

Dexpanthenol

ICD10:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

aerozol do stos. zewnętrznego 46,3 mg/g 1 but. 130 g 19,76 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.

Opis:

Wskazania
Produkt poprawiający gojenie się ran. Preparat jest stosowany wspomagająco w leczeniu drobnych uszkodzeń skóry (oparzenia słoneczne, uszkodzenia i otarcia naskórka, powierzchniowe rany), suchej skóry, wyprzeń, zapaleń skóry, opryszczki wargowej, chorób pęcherzowych skóry z ubytkami naskórka.
Dawkowanie
Stosować na uszkodzoną powierzchnię raz lub kilka razy/dobę.
Uwagi
Pojemnik należy trzymać pionowo z głowicą na górze. W celu otrzymania dobrej jakości pianki należy wstrząsnąć pojemnik mocno przed każdym użyciem, szczególnie jeśli produkt nie był ostatnio używany. Jeśli produkt jest stosowany pierwszy raz tylko nośnik może wydostawać się z pojemnika, przed pojawieniem się pianki.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na dekspantenol. Nie wolno stosować do oka.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Jeśli produkt jest stosowany w okolicach twarzy, nie powinien być stosowany bezpośrednio. Lek należy rozpylić na dłoń i rozprowadzić w miejscu urazu na twarzy. Nie stosować na oczy. Nie stosować bezpośrednio do jamy ustnej i jamy nosowej. Brak ograniczeń wiekowych dla stosowania produktu. Produkt powinien być stosowany tylko pod nadzorem dorosłych. Stosowanie u pacjentów chorych na astmę i pacjentów ze schorzeniami oskrzeli i płuc. Podczas stosowania produktu u pacjentów chorych na astmę i schorzenia oskrzeli i płuc, należy uważać, aby pacjent nie wdychał nośnika, co może wywołać podrażnienie błony śluzowej lub wywołać atak astmy. Stosowanie u pacjentów chorych na astmę i pacjentów ze schorzeniami oskrzeli i płuc. Podczas stosowania produktu u pacjentów chorych na astmę i schorzenia oskrzeli i płuc, należy uważać, aby pacjent nie wdychał nośnika, co może wywołać podrażnienie błony śluzowej lub wywołać atak astmy.
Interakcje
Nie są znane, jeśli preparat jest stosowany zgodnie ze wskazaniami. Jeśli produkt leczniczy Panthenol jest stosowany w okolicach narządów płciowych lub odbytu i w tym samym czasie są używane prezerwatywy, wytrzymałość prezerwatyw może zostać obniżona z powodu zawartości parafiny w produkcie. Skuteczność stosowania prezerwatyw może zostać zmniejszona.
Ciąża i laktacja
Brak przeciwwskazań do stosowania produktu leczniczego Panthenol Spray w okresie ciąży i laktacji.
Działania niepożądane
Nietolerancja w postaci alergii kontaktowej może wystąpić w pojedynczych przypadkach.
Przedawkowanie
Przedawkowanie jest niemożliwe, jeśli produkt leczniczy jest stosowany zgodnie ze wskazaniami. W przypadku przyjęcia dużej ilości produktu leczniczego doustnie, nie należy się spodziewać objawów zatrucia. Zaburzenia żołądkowo-jelitowe powinny być leczone objawowo.
Działanie
Dekspantenol jest alkoholowym analogiem kwasu pantotenowego i posiada te same biologiczne właściwości co kwas pantotenowy. Aktywność biologiczną posiada tylko izomer prawoskrętny. Kwas pantotenowy i jego sole należą do grupy witamin rozpuszczalnych w wodzie, wchodzą w skład koenzymu A biorącego udział w wielu procesach metabolicznych.
Skład
1 g aerozolu zawiera 46,3 mg dekspantenolu.

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.