Zakłady Farmaceutyczne Polpharma SA

Fitolizyna®

Substancje czynne:

BRAK DANYCH

Dostępne dawki:

pasta do stos. w j. ustnej 1 tuba 100 g 21,70 100%

Ostrzeżenia:

Opis:

Wskazania
Tradycyjny produkt leczniczy roślinny stosowany: pomocniczo w zakażeniach i stanach zapalnych dróg moczowych, pomocniczo w kamicy dróg moczowych (w drobnych złogach, tzw. piasku nerkowym), profilaktycznie w kamicy nerkowej.
Dawkowanie
Dorośli: 3-4x/dobę pić po l łyżeczce (około 5 g) pasty rozpuszczonej w 1 szklanki ciepłej, przegotowanej wody. Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat nie jest zalecane. Czas stosowania. Bez konsultacji z lekarzem nie zaleca się stosowania dłużej niż 2-4 tyg. Jeśli nie nastąpiła poprawa, objawy utrzymują się podczas stosowania produktu lub się nasilą, należy skonsultować się z lekarzem lub innym wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia.
Uwagi
Aby zapewnić zwiększenie ilości wydalanego moczu podczas stosowania leku zaleca się przyjmowanie dużej ilości płynów.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na substancję czynną lub na rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae, dawniej Compositae), z rodziny baldaszkowatych (Apiaceae dawniej Umbelliferae), anetol lub na alergeny pyłku brzozy, lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. W przypadku konieczności zmniejszenia ilości przyjmowanych płynów (np. ciężkie choroby serca lub nerek).
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Nie stosować produktu u pacjentów, u których występują obrzęki spowodowane niewydolnością serca lub nerek. Stosowanie u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat nie jest zalecane, ponieważ wymagana jest specjalistyczna porada lekarska. Ze względu na hipoglikemizujące działanie kozieradki, pacjenci chorzy na cukrzycę powinni monitorować poziom cukru we krwi. Jeśli objawy nasilą się, nie ustąpią lub towarzyszyć im będzie gorączka, ból i trudności w oddawaniu moczu lub obecność krwi w moczu, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Ten produkt leczniczy zawiera 200 mg alkoholu (etanolu) w każdych 5 g pasty. Ilość alkoholu w każdych 5 g pasty jest równoważne 5 ml piwa lub 2 ml wina. Mała ilość alkoholu w tym produkcie nie będzie powodowała zauważalnych skutków. Produkt zawiera parahydroksybenzoesan etylu (E 214), który może powodować reakcje alergiczne (możliwe reakcje typu późnego). Ten produkt zawiera bardzo małe ilości glutenu (pochodzącego ze skrobi pszenicznej) i określa się go jako „bezglutenowy”. W związku z tym jest bardzo mało prawdopodobne, aby spowodowało to jakiekolwiek problemy u pacjentów z chorobą trzewną (celiaklią). 5 g pasty zawiera nie więcej niż 15 µg glutenu. Produktu nie powinni stosować pacjenci z alergią na pszenicę (inną niż choroba trzewna). Brak danych dotyczących wpływu produktu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.
Interakcje
Dotychczas nie stwierdzono. W związku z działaniem moczopędnym należy brać pod uwagę szybszą eliminację innych równocześnie stosowanych leków. Produkt może nasilać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (w tym NLPZ), leków hipoglikemizujących, soli litu, inhibitorów MAO, może przedłużać działanie pentobarbitalu, amionopiryny i paracetamolu, oraz może hamować wchłanianie β-karotenu, α-tokoferolu, cholesterolu i innych lekow w jelicie cienkim.
Ciąża i laktacja
Ze względu na brak danych dotyczących genotoksycznego działania składników produktu nie zaleca się jego stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią. Bezpieczeństwo stosowania podczas ciąży i laktacji nie zostało ustalone. Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i laktacji. Brak danych dotyczących wpływu na płodność.
Działania niepożądane
Zaburzenia układu immunologicznego: (nieznana) reakcje alergiczne (świąd, wysypka, pokrzywka, alergiczny nieżyt nosa). Zaburzenia układu nerwowego: (nieznana) zawroty głowy. Zaburzenia żołądka i jelit: (nieznana) nudności, wymioty, biegunka, wzdęcia. Zaburzenia skóry i tkanki podskórnej: (nieznana) nadwrażliwość na promienie UV.
Przedawkowanie
Dotychczas nie odnotowano przypadków przedawkowania.
Działanie
Nie badano.
Skład
5 g produktu zawiera 3,36 g wyciągu złożonego (1:1,3-1,6) z: 12,5 cz. Agropyron repens (L.) P. Beauv., rhizoma; Agropyri repentis rhizoma (kłącze perzu), 5,0 cz. Alium cepa L.,squama (łuska cebuli), 10,0 cz. Betula pendula Roth; Betula pubescens Ehrh., folium (liście brzozy), 15,0 cz. Trigonella foenum-graecum L., semen (nasiona kozieradki), 17,5 cz. Petroselinum crispum L., radix (korzeń pietruszki), 5,0 cz. Solidago virgaurea L., herba (ziele nawłoci), 10,0 cz. Equisetum arvense L., herba (ziele skrzypu), 10,0 cz. Levisticum officinale Koch, radix (korzeń lubczyku), 15,0 cz. Polygonum aviculacre L., herba (ziele rdestu ptasiego). Ekstrahent: etanol 45% (V/V).

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.