Bateria, magnes, moneta - to tylko niektóre z przedmiotów, które dzieci mogą połknąć

Dzieci potrafią połknąć wszystko. Przed świętami Bożego Narodzenia, gdy wpadamy w wir zakupów i porządków, lekarze powtarzają, by szczególnie pilnować dzieci. Zwracajmy uwagę na to jakie zabawki kupujemy w prezencie, a także aby dokładnie zamykać i zabezpieczać preparaty do sprzątania, mogące zawierać substancje żrące - apelują lekarze z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Beata Gładysiewicz, kierująca pododdziałem gastroenterologicznym Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach mówi, że połknięcia przedmiotów przez dzieci to plaga.

Jak poinformował kielecki szpital, lekarze wyciągają z przewodu pokarmowego małych pacjentów bardzo różne rzeczy: monety, wsuwki do włosów, baterie, pieniądze, różańce, spinki, a nawet kulki magnetyczne.

– Niestety, ciała obce w przewodzie pokarmowym dzieci mogą spowodować poważne powikłania, a nawet zagrać życiu – ostrzega dr Beata Gładysiewicz.

Gastroenterolog zwraca uwagę, aby w okresie przedświątecznym, kiedy wpadamy w wir zakupów, szczególną uwagę zwracać na atesty zabawek dla dzieci, sposoby ich zabezpieczeń, ponieważ bardzo często baterie w zabawkach przytwierdzone są jedynie małą śrubką, którą łatwo usunąć nawet maluchom. Do tego zabawki z wieloma, małymi elementami nie są bezpieczne.

– Nie kupujmy zabawek zawierających magnesy, ponieważ połknięcie magnesów w liczbie większej niż jeden może być bardzo niebezpieczne, może doprowadzić do groźnych powikłań, jak niedrożność czy perforacja przewodu pokarmowego, ponieważ kulki magnetyczne łączą się ze sobą a także wytwarzają pole magnetyczne – podkreśla Beata Gładysiewicz.

Jak dodaje, w czasie porządków przedświątecznych, zamykajmy dokładnie preparaty mogące zawierać substancje żrące i pod żadnym wypadkiem nie przelewajmy ich do innych naczyń, np. butelek po soku i trzymajmy je z dala od dzieci, w zamykanych szafkach lub wysoko.

– Najbardziej niebezpieczne są mocne zasady, w tym środki do udrażniania rur. Jeśli dojdzie do sytuacji, że dziecko spożyje taką substancję – należy pamiętać żeby nie prowokować wymiotów, nie podawać nic do jedzenia i picia, a jedynie przepłukać buzię wodą i zgłosić się do najbliższego szpitala – ostrzega Beata Gładysiewicz.

Groźne są również przedmioty ostre czy baterie. Dlatego, jak podkreślają lekarze, nieustanny, odpowiedni nadzór nad dziećmi jest bardzo ważny.


Źródło: WSzZ Kielce

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.