Ekspertka: zapalenie mięśnia sercowego to bardzo groźne powikłanie grypy u dzieci

Zapalenie mięśnia sercowego stanowi bardzo groźne powikłanie grypy u dzieci. Zdarza się rzadko, ale zagraża bezpośrednio życiu. Może grozić też transplantacją serca – powiedziała PAP ordynator oddziału dziecięcych chorób zakaźnych w Lublinie dr Barbara Hasiec.

Ordynator oddziału dziecięcych chorób zakaźnych w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie dr n. med. Barbara Hasiec podkreśliła, że zapalenie mięśnia sercowego stanowi bardzo groźne powikłanie grypy u dzieci. „Zdarza się rzadko, ale zagraża bezpośrednio życiu. Może grozić też transplantacją serca, rozwojem kardiomiopatii. Występuje u chorych z ciężkim przebiegiem grypy, tj. wysoką gorączką, dusznościami” – powiedziała.

Zwróciła uwagę, że grypa jest podstępną chorobą, szczególnie u najmłodszych. Jako przykład podała zgon 8-letniej dziewczynki z zapaleniem mięśnia sercowego, która trafiła do szpitala w ciężkim stanie z rozpoznaniem grypy. „Mimo podjętego leczenia i przekazania pod opiekę specjalistów intensywnej terapii, jej życia nie udało się uratować” – przekazała dr Hasiec.

„Mieliśmy też przypadek niemowlęcia, które w wyniku zapalenia mięśnia sercowego potrzebowało transplantacji serca” – dodała.

Zapalenie mięśnia sercowego na ogół spowodowane jest przez infekcję wirusową, na przykład przez wirusa grypy. Patogen taki atakuje ściany mięśnia sercowego i może powodować chwilowe lub trwałe jego uszkodzenie. Objawia się to osłabieniem siły skurczu mięśnia sercowego.

Ekspertka zauważyła, że od dwóch tygodni na oddziale chorób zakaźnych dominuje grypa, częściej typu A. Dotyka głównie małe dzieci, w tym kilkumiesięczne. Wśród najczęstszych objawów są: zapalenie płuc, wysoka gorączka, duszność, zapalenie mięśni. „W takich sytuacjach trzeba udać się z dzieckiem do lekarza, który zadecyduje, czy potrzebne jest leczenie szpitalne” – podkreśliła lekarka. Przypomniała również, że przeciwko grypie dzieci mogą być szczepione już od 6. miesiąca życia.

Z danych przekazanych PAP przez lubelski sanepid wynika, że w regionie notowany jest znaczny wzrost zachorowań na infekcje dróg oddechowych.

„Liczba potwierdzonych wynikami badań przypadków grypy wzrosła z 489 w grudniu do 3,3 tys. w styczniu. W tym samym czasie zauważalny jest także wzrost liczby osób wymagających hospitalizacji z powodu grypy, z 16 w grudniu do 235 w styczniu” – poinformowała rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie Agnieszka Dados.

Do 1,4 tys. zwiększyła się również w styczniu liczba infekcji wywołanych przez wirus RSV, z czego 593 dotyczyło dzieci do dwóch lat, a 283 wymagały hospitalizacji.

„Natomiast sytuacja dotycząca COVID-19 przedstawia się inaczej. Odnotowano spadek liczby zachorowań o około 55 proc., z 5,3 tys. przypadków w grudniu do 2,3 tys. w styczniu” – dodała rzecznik.(PAP)


Źródło: naukawpolsce.pl | Gabriela Bogaczyk

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.