Zaobserwowano znaczny wzrost liczby przypadków i ognisk odry na świecie
"Alarmujące dane @ECDC_EU. W 2023 r. zaobserwowano znaczny wzrost liczby przypadków i ognisk odry na świecie, w tym w 40 z 53 krajów regionu europejskiego oraz w co najmniej dziesięciu krajach UE/EOG” – przekazał na platformie X Cessak.
Prezes URPL zaakcentował, że w związku z rosnącym uchylaniem się od szczepień skutkującym niewystarczającym poziomem wyszczepialności społeczeństwa przeciw odrze liczba przypadków tej choroby w krajach UE/EOG będzie nadal rosła.
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych przypomniał, że odra rozprzestrzenia się bardzo szybko i podkreślił, że wysoki poziom zaszczepienia, czyli co najmniej 95 proc. społeczeństwa zaszczepionych dwiema dawkami, jest niezbędny do zatrzymania rozprzestrzeniania się choroby.
„Dwie dawki szczepionki przeciw odrze są skuteczne w około 97 proc. i zapewniają ochronę przed zakażeniem na całe życie” – zaznaczył.
Odra jest zakaźną chorobą wirusową. Szerzy się drogą powietrzno-kropelkową. Osoba, która wcześniej na nią nie chorowała i nie była szczepiona przeciw niej, jest podatna na zakażenie i – jak wskazują eksperci – w razie styczności z chorym zakazi się z prawdopodobieństwem wynoszącym blisko 100 proc.
Objawy choroby to gorączka, mocny kaszel, wysypka plamisto-grudkowa, zapalenie spojówek, światłowstręt i nieżyt błony śluzowej nosa. Dość częste są powikłania po odrze. Lżejsze to na przykład zapalenie ucha środkowego i zakażenie żołądkowo-jelitowe, a poważniejsze, m.in. zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Szczepienie jest jedynym znanym sposobem ochrony przed tą chorobą. Powszechnie stosowana szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce podawana jest w dwóch dawkach – pierwsza w wieku 13-15 miesięcy, druga – około szóstego roku życia.
W ubiegłym roku, zgodnie z krajowymi meldunkami epidemiologicznymi, odnotowano w Polsce 36 potwierdzonych przypadków odry, rok wcześniej – 27. W styczniu tego roku już 9. (PAP)