NFZ: na alergię choruje w Polsce ok. 12 mln osób

Alergia jest coraz powszechniejszym schorzeniem, uznanym za problem cywilizacyjny. Nieleczona może prowadzić do astmy. Na alergię choruje w Polsce ok. 12 mln osób, a ponad 4 mln walczy z astmą – poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach cyklu "Środa z profilaktyką".

Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach cyklu "Środa z profilaktyką" przekazał, że na alergię choruje w Polsce ok. 12 mln osób, a ponad 4 mln walczy z astmą. Ocenił, że podstawową rolę w procesie terapii - oprócz rozpoznania i odpowiedniego dobrania leków - odgrywa wiedza na temat choroby.

"Alergie mogą znacząco zakłócać codzienne funkcjonowanie. Stosując odpowiednie środki zapobiegawcze, takie jak unikanie alergenów i dbanie o czystość otoczenia, odczulanie możemy zmniejszyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych" - podkreślił NFZ.

By złagodzić objawy uczulenia na pyłki NFZ radzi m.in. by unikać spacerów i prac w ogrodzie w dni o wysokim stężeniu pyłków oraz nosić okulary przeciwsłoneczne, co pozwoli na ograniczenie kontaktu spojówek z alergenem.

Oprócz tego, wśród pomocnych działań wymieniono spanie przy zamkniętych oknach, kąpanie się po spacerze oraz unikanie jazdy samochodem przy otwartych oknach. "Alergia na pyłki zaostrza się przez dym tytoniowy. Dlatego nie pal i unikaj przebywania w zadymionym środowisku" - dodano.

NFZ, przy uczuleniu na pleśnie, wskazuje na usuwanie z otoczenia rzeczy z widocznym nalotem pleśni i zapewnianie prawidłowej wentylacji pomieszczeń i niskiej wilgotności. Ponadto, pomocne jest unikanie nawilżaczy powietrza.

Natomiast przy uczuleniu na roztocza zaleca się utrzymywanie w domu temperatury poniżej 22 st. C, wilgotności pomiędzy 40-45 proc. oraz niestosowanie nawilżaczy.

NFZ wskazał także na pranie pościeli raz w tygodniu w temp. powyżej 60 st. C, a kołder i poduszek co 4-12 tygodni. "Nakładaj na nie pokrowce z tzw. tkanin barierowych (nie przepuszczających alergenów roztoczy, o drobnym splocie)" - dodał fundusz.

Zaleca się również unikanie przedmiotów, na których gromadzi się kurz - jak dywany, zasłony, tapicerowane meble oraz pościeli z pierza i wełny.

W ramach cyklicznej akcji "Środa z profilaktyką" NFZ zajmuje się różnymi aspektami zdrowia.

Materiały edukacyjne przygotowane w ramach akcji są dostępne bezpłatnie na kanale YouTube Akademia NFZ, Facebooku Akademia NFZ i na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. (PAP)

 

Źródło: naukawpolsce.pl  | Aleksandra Kiełczykowska

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.