Ekspert: szczepienie przeciwko meningokokom należy rozpocząć w pierwszym półroczu życia dziecka

Szczepienie przeciwko meningokokom należy rozpocząć jak najwcześniej, najlepiej w pierwszym półroczu życie dziecka - przekonywała w piątek prof. Hanna Czajka z Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Specjalistka mówiła o tym podczas warsztatów dziennikarskich zorganizowanych z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień, obchodzonego w dniach 21-27 kwietnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Jednym z głównych tematów było zakażenie meningokokami.

Prof. Hanna Czajka zaznaczyła, że niemowlęta w pierwszym roku życia, szczególnie te urodzone przedwcześnie, są najbardziej narażone na bardzo groźną tzw. inwazyjną chorobę meningokokową. Schorzenie to wywołują bakterie Neisseria meningitidis, patogen swoisty wyłącznie dla człowieka i pokryty otoczką chroniącą go przed działaniem układu odpornościowego. A jest groźny, ponieważ zawiera w obrębie ściany komórkowej endotoksynę.

Inwazyjna choroba meningokokowa może powodować zapalenie płuc i septyczne zapalenie stawów, ale najczęściej wywołuje zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz posocznicę. I te dwa schorzenia są najgroźniejsze. „Wyłącznym źródłem zakażenia jest człowiek, zarówno chory jak i bezobjawowy nosiciel, którym jest na ogół osoba ogólnie zdrowa, która nie jest tego świadoma” - wyjaśniła prof. Hanna Czajka, specjalistka Katedry Pediatrii Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Bakteria N. meningitidis kolonizuje zwykle jamę noso-gardłową. Jej bezobjawowymi nosicielami jest co czwarty nastolatek oraz 5-10 proc. osób dorosłych. Do zakażenia może dojść drogą kropelkową, poprzez wydzielinę dróg oddechowych chorego, np. podczas kaszlu lub kichania. A także przez kontakt bezpośredni, na przykład pocałunek lub korzystanie ze wspólnych naczyń i sztućców.

Choroba objawia się gorączką, dreszczami oraz katarem i zapaleniem gardła, gdyż dochodzi do zakażenia górnych dróg oddechowych. U dzieci mogą wystąpić biegunki, natomiast u niemowląt - brak łaknienia, trudności i niechęć ssania oraz wymioty, senność oraz drażliwość. Nastolatki narzekają na bóle głowy i kończyn.

Objawy nie są specyficzne, co utrudnia szybkie zdiagnozowanie inwazyjnej choroby meningokokowej. A jest to bardzo ważne, gdyż w ciągu zaledwie kilku godzin może się pojawić senność, splątanie, zaburzenia oddychania i niewydolność wielonarządowa oraz objawy oponowe (na skutek podrażnienia opon mózgowo-rdzeniowych). „U większości chorych charakterystyczna jest wysypka krwotoczna, zlokalizowana głównie obwodowo, a może także występować na spojówkach lub śluzówkach jamy ustnej” - ostrzega prof. Czajka.

Zaznaczyła, że pierwsze objawy na ogół podobne są do zwykłego przeziębienia. Są to złe samopoczucie, gorączka, bóle stawowo-mięśniowe oraz zaburzenia pokarmowe. Z tego powodu diagnoza może być postawiona zbyt późno, aby podjąć skuteczne leczenie.

Przebieg zakażenia bywa dramatyczny - w ciągu zaledwie doby może nastąpić stan zagrożenia życia. „Liczy się dosłownie każda minuta. Większość śmiertelnych przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej występuje w dniu postawienia diagnozy” - ostrzegała prof. Czajka.

Przyznała, że choroba ta nie występuje często, ale ze względu na późne wykrycie i szybki przebieg jest bardzo niebezpieczna. W przypadku posocznicy i zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych śmiertelność sięga 40 proc.

Infekcja atakuje osoby w każdym wieku, ale najbardziej zagrożone są niemowlęta w pierwszym roku życia. Częściej występuje także u nastolatków, młodych osób dorosłych oraz w wieku 25-44 lat.

Przed zakażeniem chroni szczepionka, która jest dostępne, ale nie jest refundowana z budżetu państwa. Bezpłatnie jest oferowana jedynie przez niektóre samorządy. Wiele osób odpłatnie decyduje się zaszczepić swoje dzieci. Aby rozszerzyć zakres szczepień, polscy specjaliści postulują wprowadzenie szczepień pokrywanych z budżetu opieki medycznej.

„Chodzi głównie o niemowlęta w pierwszym roku życia oraz te urodzone przedwcześnie, bo są najbardziej zagrożone inwazyjną chorobą meningokokową” - powiedziała prof. Czajka. Wśród wywołujących zakażenia meningokoków dominuje serogrupa B, przy dużym udziale serogrupy C oraz rosnącym od kilku lat udziale serogrupy W. Przeciwko tym podgrupom są dostępne szczepionki.

Zdaniem specjalistki warto też szczepić nastolatków i młodych dorosłych, szczególnie młodzież rozpoczynającą studia, planującą zamieszkanie w internatach, akademikach lub wyjeżdżającą za granicę. Refundacja szczepień nastolatków umożliwiłaby redukcję nosicielstwa, a tym samym zmniejszyłaby liczbę zachorowań we wszystkich grupach wiekowych.

„Bardzo ważną kwestią jest też refundacja szczepień przeciw meningokokom dla wszystkich dzieci przebywających w domach dziecka i innych placówkach opiekuńczo-wychowawczych, szczególnie narażonych na zakażenie” - przekonywała prof. Hanna Czajka.(PAP)

 

Źródło: naukawpolsce.pl  | Zbigniew Wojtasiński

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.