Umów swojego nastolatka przez mojeIKP na szczepienie przeciw HPV

Umów swojego nastolatka przez mojeIKP na szczepienie przeciw HPV. Zabezpieczysz go w ten sposób przed nowotworami, które powoduje ten wirus. Szczepionka jest bezpłatna dla dziewcząt i chłopców, którzy skończyli 11, a nie skończyli jeszcze 14 lat - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

Teraz możesz zapisać dziecko na szczepienie przez mojeIKP, bezpłatną aplikację na telefon Ministerstwa Zdrowia.

Kogo obejmuje program

Szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) jest bezpłatna dla dziewcząt i chłopców, którzy skończyli 11, a nie skończyli jeszcze 14 lat. Jeśli Twoje dziecko urodziło się w 2010 r. i pierwszą dawkę przyjęło przed ukończeniem 14 lat, to może otrzymać drugą dawkę po 14 urodzinach.

Czemu należy szczepić nastolatków

Szczepienia przeciw wirusowi HPV zapobiegają m.in.: rakowi szyjki macicy i innym nowotworom, które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Należą do nich: rak odbytu, sromu, pochwy, penisa, jamy ustnej i gardła.

Szczepić dziecko należy, zanim może mieć kontakt z wirusem. Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach.

Jak umówić dziecko na szczepienie

Możesz umówić dziecko na szczepienie przeciw HPV:

  • przez Internetowe Konto Pacjenta
  • przez aplikację mojeIKP
  • przez infolinię +48 800 100 101 (w godzinach od 8.00–18.00)
  • w przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Przyprowadź na szczepienie dziecko zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.

Zapisy przez mojeIKP

Jak zapisać dziecko na szczepienie przez mojeIKP:

  • zaloguj się do aplikacji
  • przejdź na konto dziecka
  • wejdź w kategorię e-zdrowie, następnie „Plan leczenia”
  • wybierz „Rejestracja na wizyty”, a następnie „Umów wizytę”
  • wybierz rodzaj szczepienia
  • wpisz termin i lokalizację do wyszukiwarki: możesz ustawić odległość od Twojej obecnej lokalizacji lub lokalizacji wskazanej na mapie czy wpisać adres konkretnej przychodni
  • wybierz termin z listy wolnych terminów spełniających wybrane przez Ciebie kryteria i umów się na szczepienie
  • potwierdź swój wybór.

W „Planie leczenia” znajdziesz zapisany termin Twojego szczepienia.

Jeśli chcesz zmienić umówiony termin, skontaktuj się bezpośrednio z punktem szczepień lub odwołaj szczepienie w systemie i umów kolejne.

Zapisy na Internetowym Koncie Pacjenta

Jak zapisać dziecko na szczepienie przez IKP:

  • zaloguj się na Twoje Internetowe Konto Pacjenta
  • wejdź w zakładkę „Uprawnienia”, a następnie „Konta Twoich dzieci”
  • przejdź na konto Twojego dziecka
  • wybierz zakładkę „Profilaktyka”, a następnie „Szczepienia”
  • wybierz „Umów się na szczepienie”
  • wskaż, przeciwko czemu chcesz zaszczepić dziecko (rejestracja będzie w przyszłości obsługiwać także inne szczepienia)
  • wybierz termin i miejsce, wskazując kod pocztowy i promień wyszukiwania, adres miejscowości lub wybierając konkretną placówkę medyczną
  • potwierdź wybór.

Sprawdzisz termin i miejsce szczepienia na IKP Twojego dziecka w zakładce „Profilaktyka” >> „Szczepienia” >> „Zaplanowane szczepienia”. Na IKP możesz też odwołać szczepienie lub zmienić jego termin.

 

Źródło: NFZ / pacjent.gov.pl | CC BY 3.0 PL

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.