W Warszawie odbył się piknik edukacyjny w ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień

W niedzielę, 21 kwietnia br. na PGE Narodowym w Warszawie odbył się organizowany w ramach Europejskiego Tygodnia Szczepień bieg rodzinny i piknik edukacyjny pod hasłem „Zaufaj Szczepieniom”. Jego celem było zwrócenie uwagi na znaczenie szczepień dla zdrowia i przyszłości dzieci. W wydarzeniu uczestniczyła minister zdrowia Izabela Leszczyna oraz minister edukacji narodowej Barbara Nowacka, które zainaugurowały bieg.

Akcja odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej. Główny nacisk położono na korzyści wynikające ze szczepień. Zapewnienie najmłodszym terminowego otrzymywania szczepień to nie tylko ochrona przed chorobami, którym można zapobiec, ale to także wzmocnienie kondycji zdrowotnej dzieci.

- W ostatnich latach obserwujemy niepokojący spadek szczepień. Wracają choroby, które jeszcze do niedawna występowały sporadycznie. Dezinformacja i fake newsy na temat rzekomo niepożądanych efektów ubocznych sprawiają, że musimy jeszcze więcej i głośniej mówić o korzyściach płynących ze szczepień. W końcu to jedno z największych osiągnięć medycyny. Zaufajmy szczepieniom! – mówiła podczas wydarzenia minister zdrowia Izabela Leszczyna, która zainaugurowała bieg rodzinny.

Zarówno dorośli, jak i dzieci wzięli udział w biegach na różnych dystansach – na 1 km dla rodzin, 5 km dla profesjonalistów oraz 100 m – 1 km dla najmłodszych. Celem biegu była promocja aktywności fizycznej jako istotnego elementu dbania o zdrowie. Dodatkowo rodziny wzięły udział w różnorodnych zajęciach i warsztatach przygotowanych we współpracy z Główną Inspekcją Sanitarną, Narodowym Instytutem Zdrowia, Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz licznymi organizacjami pozarządowymi. Zwycięzcom biegów medale wręczyła minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Podczas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość zgłębienia tematów zdrowotnych i szczepiennych poprzez gry, quizy i działania praktyczne.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce oraz Fundację Instytutu Matki i Dziecka (FIMiD).


Źródło: Ministerstwo Zdrowia

 

Serwis jest rzetelnym źródłem informacji o bezpłatnych produktach leczniczych dla dzieci i niepełnoletniej młodzieży. Osoby zainteresowane sprawdzą tutaj, czy lek jest refundowany, a także przejrzą jego szczegółowy opis, uwzględniający m.in. dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, ostrzeżenia specjalne, działania niepożądane, interakcje itd. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki nazwę preparatu, by już po chwili otrzymać potrzebne dane.

Warto zwrócić uwagę na informacje dotyczące odpłatności, ponieważ serwis zapewnia dostęp nie tylko do opisów refundowanych leków, lecz także innych produktów sprzedawanych w polskich aptekach. Do wyszukiwarki można również wpisać nazwę konkretnej choroby - system wskaże preparaty stosowane w jej leczeniu.

Opisy produktów leczniczych będą aktualizowane co 2 miesiące wraz z wejściem w życie kolejnego obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Warto zaglądać tu regularnie również ze względu na publikowane w serwisie aktualności dotyczące bezpłatnych leków oraz informacje z zakresu zdrowia i profilaktyki u dzieci i młodzieży.

O programie Bezpłatne leki dla dzieci i młodzieży

1 września 2023 roku poszerzył się krąg osób uprawnionych do nieodpłatnego uzyskania leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych - nowymi beneficjentami stały się dzieci oraz młodzież do 18. roku życia. Przysługujące im darmowe produkty zostały wyszczególnione w załączniku D1 listy refundacyjnej, który będzie aktualizowany przez resort zdrowia co 2 miesiące.

W pierwszym wykazie “18-” uwzględniono 2800 leków rozumianych jako indywidualne kody GTIN i prawie 280 substancji czynnych. Beneficjenci programu otrzymają bezpłatnie produkty stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, w tym m.in. leki antyhistaminowe, hipoglikemizujące, hormonalne, immunostymulujące, immunosupresyjne, okulistyczne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, przeciwzakaźne, przeciwdrgawkowe itd.

Jeśli lekarz rozpozna u niepełnoletniego pacjenta schorzenie, którego leczenie objęte jest refundacją, to na recepcie w polu “kod uprawnień dodatkowych” wpisze “DZ”. Symbol ten może współwystępować z symbolem “DN” oznaczającym dziecko nieubezpieczone. Bezpłatne produkty lecznicze przysługują również obywatelom Ukrainy, którzy przyjechali do Polski z powodu wojny w ich państwie i którzy mają nadany numer PESEL.